Pse shishet kanë datë skadence kur uji nuk skadon

  Uji i çezmës mund të ruhet dhe të konsumohet deri në 6 muaj me rrezik minimal të efekteve anësore, për sa kohë është ruajtur siç duhet (vend i freskët, i thatë dhe i errët)

  Ky ujë mund të ketë një shije pak më ndryshe me kalimin e kohës, që shkaktohet nga dyoksidi i karbonit në ajër.

  Megjithatë, ndonëse mund të kenë një shije jo të mirë, ende konsiderohet përgjithësisht i sigurt për t’u pirë deri në 6 muaj, shkruan Healthline.

  Po uji në shishe plastike?

  Shishet plastike kanë një datë skadence, por që nuk lidhet me ujin, por me shishen. Në përgjithësi, nuk është ide e mirë që të pini ujë nga një shishe plastike që është shumë larg datës së skadimit.

  Kjo ndodh për shkak se plastika mund të derdhet në ujë dhe me kalimin e kohës, ta kontaminojë me kimikate si antimoni dhe bisfenoli.

  Nëse gëlltiten rregullisht, këto përbërje plastike mund të grumbullohen ngadalë në trup, gjë që mund të dëmtojë shëndetin e zorrëve, imunitetin dhe funksionin e frymëmarrjes.

  Nëse vini re se uji ka një shije të çuditshme, duhet ta zieni para se ta pini ose ta hidhni.

  Lajmi Paraprak

  Zvicra e pafat ndaj Spanjës, eliminohet nga EURO 2020 pas penalltive

  Lajmi i rradhës

  Si të merrni në mënyrë të shëndetshme Omega 3

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë