Sa kalori djeg një futbollist profesionist gjatë një loje?

  Ndryshe nga shumë sporte ekipore, lojtarët e futbollit ndonjëherë luajnë 45 minuta nga çdo pjesë pa u zëvendësuar.

  Mesatarisht, futbollistët kalojnë 11 kilometra në lojë, në varësi të pozicionit të tyre.

  Mesfushorët vrapojnë më shumë, sulmuesit dhe mbrojtësit më pak. Lojtarët vrapojnë, ndryshojnë drejtim dhe kanë mesatarisht 150 deri në 170 rrahje zemre në minutë.

  “Futbollistët duhet të jenë në gjendje të ndryshojnë drejtimin shpejt dhe të kryejnë veprime të aftë ndërsa lëvizin me shpejtësi të lartë,” tha trajneri Joe English për CBS News.

  Gjatë një ndeshjeje 90-minutëshe, lojtari mesatar mund të djegë deri në 1350 kalori, shkruan BroBible.

  “Gjëja më e rëndësishme për futbollistët është t’i sigurojnë trupit karburantin që i nevojitet për të funksionuar. Për shumicën e lojtarëve të futbollit, kjo do të thotë të konsumoni 3.500 deri në 4.000 kalori në ditë”, thuhet në Udhëzuesin Ultimate To Soccer Nutrition.

  Ushqyerja është e rëndësishme për atletët profesionistë pasi mund të rezultojë në rritje të qëndrueshmërisë, më shumë energji, forcë më të madhe, reduktim të rrezikut të lëndimit, rikuperim më të mirë të muskujve, fokus më të mprehtë, rritje të përqendrimit, gjumë më të mirë, përmirësim të humorit dhe qëndrimit.

  Nutricionistja Alice Richer u thotë gjithmonë lojtarëve që të përqendrohen te karbohidratet dhe të hanë shumë fruta dhe perime.

  “Shumica e kalorive ditore të futbollistëve duhet të vijnë nga burime të karbohidrateve që sigurojnë energji në mënyrë që ata të mos lodhen në fushë. Është po aq e rëndësishme të konsumosh proteina, por të mos e teprosh”, tha ajo.

  Sipas disa kërkimeve, futbolli amerikan është sporti më kërkues, i cili djeg deri në 3000 kalori. Në vend të dytë renditet tenisi, i cili djeg rreth 1650 kalori gjatë një ndeshjeje mesatare që zgjat dy orë e 45 minuta. Futbolli është në vendin e tretë. /KP/

  Lajmi Paraprak

  Faturat e larta të rrymës rrezikojnë punën e hoteleve

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë