Kuvendi miratoi rendin e ditës për nevojën e ndryshimeve Kushtetuese

  Kuvendi me një orë vonesë nisi seancën, e jashtëzakonshme për këtë periudhë pushimesh këtë vit për ndryshimet kushtetuese, të cilat synojnë që t’i hapin rrugën vendit drejt integrimit në Bashkimin Evropian. Kreu i Kuvendit, Talat Xhaferi në nisje sqaroi procedurat e debatit dhe nxori menjëherë në votim rendin e ditës.

  “Rendin e propozuar të ditës e vë në votim. Ju bëj thirrje të votojmë……….Gjithsej votuan 117 deputetë, për votuan 70 deputetë , kundër 47  deputetë. Nuk ka të përmbajtur. Konstatoj se u miratua rendi i propozuar i ditës”, deklaroi Talat Xhaferi, Kryetar i Kuvendit.

  Votimi i vetëm 70 e jo 80 deputetëve për rendin e ditës entuziazmoi opozitën maqedonase.

  Ndërkohë në një fjalim para deputetëve kryeministri Dimitar Kovaçevski tha se që nga pavarësia e shtetit fokusi i Maqedonisë së Veriut ka qenë gjithmonë eurointegrimi.

  “Propozimi për plotësimin e Kushtetutës ka një relacion dhe motiv të vetëm, që është anëtarësimi në BE. Kjo kërkohet dhe pritet nga shumica e qytetarëve në vend. As më shumë e as më pak. Propozimi është i joni, maqedonas. Propozimi është i bazuar në propozimin e BE-së dhe marrëveshjen e vitit 2022, me të cilin shteti pas pritjes shumëvjeçare përfundimisht hapi negociatat për anëtarësim. Propozimi është shkruar këtu në Shkup. Propozimi debatohet në Kuvendin tonë dhe për këtë arsye me përgjegjësi të plotë i hedh poshtë tezat e rreme dhe të pavërteta se ekziston diktat nga dikush për çfarëdo qoftë. Ekziston vetëm mundësia e tanishme, e jona dhe historike”, deklaroi Dimitar Kovaçevski, kryeministër.

  Kryeministri Kovaçevski tha se kjo është dita kur duket qartë kush ia do të mirën e vendit e kush jo.

  “Sot është dita kur do të bëhet e qartë kush vërtetë dëshiron që vendin ta shoh në BE e kush e bllokon ardhmërinë evropiane të gjeneratave të sotme dhe të ardhshme. Kush do të angazhohet që shteti të shkojë para e kush përmes arsyetimeve do t’i shmanget përgjegjësisë para qytetarëve. Sot është dita kur do të shihet a do të ikin ata që ikën dhe bllokuan edhe deri më tani apo do të heqin dorë dhe do të japin votën për të ardhmen evropiane të shtetit dhe qytetarëve”, shtoi Dimitar Kovaçevski, kryeministër. /Alsat/

  Lajmi Paraprak

  Kompensimi i munguar për vdekjen në vendin e punës

  Lajmi i rradhës

  Deputetët: Maqedonia sot vendos nga perëndimi apo lindja!

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë