Macron: Maqedonia e Veriut meriton t’i fillojë negociatat për anëtarësim në Union

  Në prag të Këshillit të ministrave dhe Samitit të BE-së, nga Parisi, presidenti francez Emmanuel Makron ka porositur se Maqedonia e Veriut Meriton të fillojë negociatat për anëtarësim në Union pas shtyrje, derisa eksperti për Ballkanin nga Universiteti Xhon Hopkins në Uashington, Daniell Server beson se negociatat e para-pranimit në mes Shkupit dhe Brukselit për anëtarësimin e vendit tonë në BE duhet të hapen në qershor.

  Njëherësh në Sofje ka arritur porosia se eurointegrimet e vendeve të Ballkanit Perëndimor është mes prioriteteve kyçe të politikës së jashtme të Bullgarisë.

  Zaev ka shprehur kënaqësi që është në Pallatin Elysee gjatë kohës kur shënohet 28 vjetori nga raportet bilaterale me Francën me çka vlerësoi se është e rëndësishme që Franca e mbështet procesin e eurointegrimeve të vendit tonë. Ai theksoi se propozimi i presidencën portugeze është bazë e mirë për tejkalimin e kontestit me Bullgarinë dhe se është veçanërisht e rëndësishme që çështja për gjuhën dhe identitetin nuk mund të jenë në tavolinën negociuese.

  Lajmi Paraprak

  22 vjet nga dita kur u dorëzua ushtria serbe nga lufta me UÇK-në

  Lajmi i rradhës

  DASH mbështet hapjen e negociatave të RMV-së dhe Shqipërisë

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë