Roth: RMV ka bërë shumë, tani është radha e BE-së – shpresoj që të rinjtë një ditë të kthehen në vend

  Kryetari i Komisionit për Politikë të Jashtme në Bundestagun gjerman, Michael Roth në “Click Plus” në TV21 deklaroi se Maqedonia e Veriut ka bërë shumë në rrugën drejt BE-së.

  Ai tha se “e kupton zhgënjimin e njerëzve, por nuk duhet të rrëmbehemi nga ky zhgënjim, ky zhgënjim, ky zemërim, sepse një gjë mbetet e pandryshuar”.

  “Bashkimi Evropian është një komunitet i diversitetit kulturor dhe gjuhësor. Dhe asnjë shtet anëtar i BE-së nuk mund ta mohojë këtë. Këtë respekt ua detyrojmë maqedonasve dhe maqedonasve”, tha kryetari i komisionit për politikë të jashtme të Bundestagut gjerman, Michael Roth.

  Ai foli edhe për ndryshimet kushtetuese që duhet të bëhen në vend, ku tha se “nëse deputetët tani nuk janë të guximshëm, nuk do të kenë mundësi të dytë”.

  “Vendi i maqedonasve dhe maqedonaseve është në zemrën e BE-së, por nëse tani nuk marrim guxim, atëherë nuk do të ketë shans të dytë”, tha Roth, i cili i ftoi partitë politike që t’i votojnë ndryshimet kushtetuese për t’i përshpejtuar negociatat aderuese drejt BE-së.

  Roth foli edhe për largimin e të rinjve nga vendi, ndërsa arsyeja sipas tij, është mos besimi në të ardhmen e vendit.

  “Unë dua që njerëzit të mund të kthehen, të thonë: po, ky është atdheu im dhe unë dua të kem një familje këtu, dua të kem një jetesë këtu, por kjo do të jetë e mundur kur të ankoroheni fort në BE. Jam shumë i bindur për këtë”, tha Michael Roth.

  Lajmi Paraprak

  Viti i ri shkollor në RMV, telashe të vjetra me tekstet shkollore

  Lajmi i rradhës

  Edhe shteti shtrenjton drutë për ngrohje, shkon deri 80 euro një metër

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë