Zaevi, Dimitrovi dhe Osmani nesër drejt Sofjes

  Kryeministri, Zoran Zaev së bashku me zëvendëskryeministrin, Nikolla Dimitrov dhe ministrin e Jashtëm, Bujar Osmani do të realizojnë nesër vizitë pune në Sofje.

  Qëllimi i vizitës është, siç informuan nga Qeveria, intensifikimi i përpjekjeve për gjetjen e zgjidhjes së çështjeve të hapura të integrimit evropian të Maqedonisë.

  Kryeministri dhe delegacioni qeveritar do të realizojnë takime pune me presidentin e Bullgarisë, Rumen Radev, me kryeministrin e Bullgarisë Stefan Janev, si dhe me përfaqësues të partive më të mëdha politike në Bullgari.

  Kujtojmë se Maqedonia e Veriut, i ka përmbushur kushtet dhe ka marrë dritë jeshile për fillimin e negociatave me BE-në. Megjithatë, ky proces ka mbetur në vend numëro pasi Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria tensionuan raportet për shkak të kontesteve historike. Sofja zyrtare kërkon që Shkupi t’i pranojë kërkesat bullgare se gjuha maqedonase është normë e asaj bullgare dhe se kombi maqedonas është krijuar nga Tito. Paraprakisht, në një dokument gjashtë faqe, me arsyetime të gjata historike për “ideologji shtetërore antibullgare” në Maqedoninë e Veriut, Bullgaria u dërgoi memorandum sqarues vendeve anëtare të BE-së në prag të vendimit për fillimin e negociatave me Unionin.

  Ky kontest ka bllokuar procesin eurointegrues të vendit, me çka Bullgaria i vendosi dy here veto Maqedonisë së Veriut, një herë në këshillin e ministave të Jashtëm të BE-së si dhe në Këshillin për Punë të Përgjithshme të BE-së, duke penguar në këtë mënyrë miratimin e kornizës negociuese për fillimin e negociatave të vendit me BE-në. Për zgjidhjen e kontesteve të historisë, komisioni maqedono – bullgar ka mbajtur takime, po nuk kanë arritur të gjejnë zgjidhje. Palët kanë mosmarrëveshje më së shumti rreth identitetit të figurave historike të Mbretit Samoil dhe Goce Delçevit.

  Krerët e Maqedonisë së Veriut, megjithëse tentuan të zbusin tensionet, sërish u shprehën se nuk do të negociojnë për identitetin e tyre, pasi kjo bie ndesh me parimet themelore të vetë-përcaktimit dhe standardeve të BE-së.

  Përfundimisht nga agjenda e Këshillit Evropian u hoqën edhe konkluzat për Ballkanin Perëndimor më 18 dhjetor, pasi nuk kishte unanimitet te anëtarët e Bashkimit Evropian./portalb.mk

  Lajmi Paraprak

  Ministria e Punëve të Brendshme: vetëm dje 319 gjoba në Shkup

  Lajmi i rradhës

  Ministria e Shëndetësisë: 29 raste të reja të virusit Covid-19 në 24 orët e fundit

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë