Mbetet i njejtë qëndrimi i Bullgarisë për hapjen e negociatave me Maqedoninë e Veriut

  Nuk ka ndryshim në qëndrimin e Bullgarisë për fillim të negociatave me Maqedoninë e Veriut për inkuadrim në BE, në mbledhjen e djeshme të Këshillit për Punë të Përgjithshme, publikoi BNR, lajmëroi korrespondenti i MIA-s nga Sofja.

  Vetoja bullgare mbetet, edhe pse, sipas burimeve diplomatike, qëndrimi i ashpër i planifikuar i Bullgarisë, i cili duhej të shprehet para Këshillit, nuk është treguar për shkak të tragjedisë në autostradën Struma.

  Përfaqësuesi i përhershëm i Bullgarisë në BE, Rumen Aleksandrov, së pari shprehu ngushëllime të thella për incidentin në të cilin humbën jetën 45 qytetarë të Maqedonisë dhe theksoi se Maqedonia e Veriut ende nuk i plotëson kriteret për mbajtje të konferencës së parë ndërqeveritare.

  Ai ka shtuar se Bullgaria  në muajt e fundit ka propozuar një numër të madh të opsioneve për tejkalim të çështjeve të hapura si garancione për të drejtat e njerëzve me vetëdije bullgare, si dhe që Maqedonia e Veriut duhet të ndërmarrë obligime konkrete, prej të cilave disa duhet të plotësohen në plan afatshkurtër, ndërsa të tjerat të jenë mes kërkesave  në kornizën e ardhshme negociuese. Aleksandrov ka thënë që para se të ndodh kjo  nuk mund të pritet përparim.

  Sekretari shtetëror slloven për Çështje Evropiane, Gashper Dovzhan, siç lajmëroi korrespondenti i MIA-s nga Brukseli, deklaroi se fokus i madh në mbledhjen e sotme është vendosur në kontestin maqedono-bullgar.

  “Më gëzon që ka mbështetje të përgjithshme për të gjithë procesin, por ende ka çështje bilaterale, veçanërisht të theksuara nga ana e Bullgarisë. Por shpresoj se deri në fund të kryesimit tonë me BE-në do të arrijmë t’i zgjidhim problemet, ky proces duhet të jetë pozitiv”, deklaroi Dovzhan.

  Lajmi Paraprak

  Udhëtarët e mbijetuar nga aksidenti tragjik janë në gjendje stabile

  Lajmi i rradhës

  Dujovski: Tragjedia është rezultat i asaj që institucionet nuk e kryejnë punën e tyre

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë