Në Maqedoninë e Veriut vuajnë 24 persona nga sëmundja e rrallë, “Angiodemit heredital”

  Sot është Dita ndërkombëtare e angiodemit heredital. Në Maqedoninë e Veriut, 24 persona vuajnë nga angiodemi heredital, që është sëmundje e rrall, e cila krijohet për shkak të mungesës së proteinës së gjakut inhibitorit C1 dhe manifestohet me ënjtje të pjesëve të trupit, përcjell Nistori.

  Pacientët me sëmundje të rralla dhe shoqatat të cilët i mbështesin ata, vazhdimisht i shprehin shqetësimet e tyre, për shkak se nuk ka edhe barna të mjaftueshme për këto sëmundje, në veçanti për “Angiodemit heredital”. /Nistori/

  Lajmi Paraprak

  Ajri në Shkup më i pastër krahasuar me vitet e kaluara

  Lajmi i rradhës

  Helmimi nga ushqimi, njihuni me 3 rregullat kryesore të shërimit

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë