OBSH: Kërkimi për origjinën e virusit helmohet nga politika

  Eksperti kryesor i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Mike Ryan, bëri thirrje sot për ndarjen e “politikës” së çështjes së origjinës së koronavirusit nga aspekti shkencor i kësaj teme.

  Ryan e tha këtë disa ditë pasi Presidenti i SHBA Joe Biden urdhëroi bashkëpunëtorët e tij të gjenin një përgjigje për pyetjen e origjinës së virusit.

  “Ne do të dëshironim shumë që të gjithë të ndanin, nëse është e mundur, politikën nga shkenca kur bëhet fjalë për këtë çështje. I gjithë ky proces është helmuar nga politika, “tha Ryan në një konferencë për shtyp.

  Ai shtoi se do të nevojiten studime të mëtejshme për të përcaktuar origjinën e virusit.

  Që nga shfaqja e virusit në qytetin qendror kinez të Wuhan në dhjetor 2019, shkencëtarët janë përpjekur të zgjidhin misterin e origjinës së virusit, shkruan Reuters.

  Ekipi i udhëhequr nga OBSH kaloi katër javë në dhe përreth Ëuhan me studiues kinezë dhe tha në një raport në mars që virusi ishte përhapur nga lakuriqët e natës tek njerëzit përmes një kafshe tjetër.

  Më pas u konkludua se “transmetimi përmes një incidenti laboratorik është një rrugë jashtëzakonisht e pabesueshme”.

  Sidoqoftë, sipas agjencisë, shumë politikanë dhe një numër shkencëtarësh nuk ishin të kënaqur me këtë.

  Biden të mërkurën urdhëroi asistentët të gjejnë përgjigje për origjinën e virusit, duke përfshirë potencialisht mundësinë e një aksidenti në një laborator kinez.

  Shtetet e Bashkuara të enjten i bënë thirrje OBSH për të kryer një hetim të dytë.

  “Çdo vend dhe çdo njësi mund të ndjekë lirisht teoritë e tyre të origjinës, kjo është një botë e lirë,” tha Ryan.

  Ai tha se OBSH është një organizatë që përpiqet të bashkëpunojë me të gjitha vendet e saj anëtare në mënyrë që të kërkojë kolektivisht përgjigje.

  Lajmi Paraprak

  Zaev: Çmimi i energjisë elektrike këtë vit do të mbetet i pandryshuar

  Lajmi i rradhës

  Dyvjeçarja bëhet vazja më e re në Amerikë që hyn në grupin e njerëzve me inteligjencë të lartë

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë