Para për dëftesat, reagon MASH: Do të veprojë inspektorati i arsimit

  Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka reaguar pas njoftimit të UNSHM-së se shkollat e mesme u marrin para nxënësve për dëftesat. MASH thotë se shkollat ​​nuk guxojnë t’u marrin para nxënësve apo prindërve për dëftesat, përcjell Nistori.

  MASH thekson se dokumentacioni pedagogjik që nevojitet për përfundimin e vitit mësimor e siguron Zyra për Zhvillim të Arsimit, ku çdo shkollë merr 5% më shumë në rast të gabimit.

  “MASH rikujton se në përputhje me Kushtetutën e Republikës së Maqedonisë së Veriut, si dhe sipas nenit 3 nga Ligji për arsim fillor, dhe neni 3 nga Ligji për arsim të mesëm, çdo fëmijë ka të drejtën e arsimit falas dhe cilësor”, theksojnë nga MASH.

  Ata po ashtu thanë se bëhet fjalë për raste të izoluara në disa shkolla, për të cilat do të veprojë Inspektorati Shtetëror i Arsimit

  Lajmi Paraprak

  Riparimi i fasadave në Çair, një tjetër premtim i dështuar

  Lajmi i rradhës

  Vijnë taksitë fluturuese | ’Virgin atlantic’ eksploron mundësitë (Video)

  Lajme tjera

  Moti sot në Maqedoni

  Moti sot do të jetë kryesisht me vranësira, ndërsa në pjesën jugperëndimore të vendit do të ketë kushte…
  Më tepër

  Bashkohu

  Informohu në kohë