Pendarovski e nënshkroi Dekretin për Ligjin për investitor strategjik për ndërtim të autostradave

  Presidenti Stevo Pendarovski e nënshkroi Dekretin për shpalljen e Ligjit për përcaktim  të interesit publik dhe nominimit të një partneri strategjik për implementim e projektit  për ndërtim të Korridorit 8 infrastrukturor (aksi: Tetovë – Gostivar – Bokojçan dhe projektit  për autostradën Trebenishtë – Strugë – Qafë Thanë) dhe Korridorit 10 D (aksi i autostradës Prilep – Manastir) në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

  “Ligji është miratuar me shumicë të nevojshme dhe në këtë rast asnjë deputet apo grup i deputetëve nuk kanë votuar kundër. Të gjitha institucionet dhe individët të cilët kanë dyshime lidhur me kushtetutshmërinë e Ligjit, mund të drejtohen deri te Gjykata Kushtetuese e cila është është institucion i vetëm kompetent për vlerësim të kushtetutshmërisë të ligjeve  dhe akteve të tjera ligjore”, thekson Kabineti i Pendarovskit në kumtesë./Kohamk/

  Lajmi Paraprak

  Mbahet seanca e parë për rastin “Parcelat në Vodno”, Gruevski e Kamçev në mesin e të akuzuarve

  Lajmi i rradhës

  Mariçiq: Digjitalizimi në gjyqësi fillon së shpejti

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë