Për çfarë do të bisedohet gjatë takimit mes Petkovit dhe Kovaçevskit

  Kryeministri Kiril Petkov niset për në Vatikan dhe Romë të dielën pasdite (22 maj) për një vizitë tradicionale në 24 maj. Ai dhe delegacioni bullgar i kryesuar prej tij do të kenë një audiencë me kreun e Kishës Katolike Romake, Shenjtërinë e tij Papa Françeskun. Petkov do të ketë takim edhe me kryeministrin italian Mario Draghi.

  Dhe të dielën, me njoftimin e udhëtimit, shërbimi për shtyp i Këshillit të Ministrave konfirmoi atë që deri vonë nuk ishte zyrtare – Petkov do të takohet me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski , i cili po ashtu është në vizitë. Kjo do të bëhet pas një vizite në Bazilikën e Santa Maria Maggiore të hënën (23 maj).

  Ky udhëtim i kryeministrit u shënua nga mosmarrëveshja mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut për veton kundër fillimit të negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian (BE). Sipas informacioneve të pakonfirmuara, kohë më parë gjatë vizitave në Romë është diskutuar që dy kryeministrat të shpallin progresin apo arritjen që mund të heqë veton. Megjithatë, javën e fundit u bë e qartë se kjo nuk mund të arrihet këto ditë dhe pavarësisht përpjekjeve diplomatike të vendeve të tjera evropiane dhe Shteteve të Bashkuara – disa prej të cilave kanë qenë në Bullgari ditët e fundit – vendimi varet nga tejkalimi i problemeve të brendshme. në të dy vendet.Situata në Sofje është e komplikuar sepse nuk ka mirëkuptim në koalicionin qeverisës për këtë çështje, dhe dy nga partnerët – “Ka një popull të tillë” dhe BSP janë të vendosur në favor të kushteve. Të premten mbrëma (20 maj), Capital raportoi se grupi parlamentar i Slavi Trifonov në mëngjes po diskutonte largimin nga shumica qeverisëse javën e ardhshme nëse Petkov ndërmerr ndonjë hap për të hequr veton.

  Kryeministrit është vënë në një regjim shpjegues javët e fundit se asgjë nuk do të negociohet, konfirmohet dhe firmoset pa u bërë qartësisht publike dhe pa sanksion parlamentar.

  Të premten, me sa duket në përgjigje të tensioneve të reja në koalicion, Petkov bëri një deklaratë të posaçme video mbi këtë temë, duke i kërkuar presidentit të mbledhë një Këshill Këshillimor të Sigurisë Kombëtare (NSC) për bisedime me Maqedoninë e veriut. Kryeministri theksoi se vendimi për veton mund të merret “vetëm nga Kuvendi Kombëtar”, edhe pse në praktikë një vendim i tillë nuk është i nevojshëm, por është në kompetencë të kabinetit. Por kjo është një mënyrë për të kërkuar një marrëveshje më të gjerë, një mandat për veprim parlamentar dhe vendim (sido qoftë ai) të jetë me votat e deputetëve (një qasje e tillë është përdorur edhe në vendimin për ndihmën ushtarake për Ukrainën).

  Deri më tani, nuk ka pasur asnjë reagim zyrtar nga presidenti Rumen Radev për mbledhjen e një këshilli, ideja u mbështet nga BSP dhe Bullgaria Demokratike , dhe zëvendëspresidentja Iliana Yotova kritikoi kërkesën dhe deklaratën e Petkov të shtunën.

  Në Evropë, çështja e zhbllokimit të bisedimeve të zgjerimit po ngrihet aktualisht për shkak se unioni po i afrohet fundit të presidencës franceze: takimet po shtohen, thirrjet për një zgjidhje të mosmarrëveshjes po rriten , siç ka ndodhur në Gjermani dhe Portugali për një vit e gjysmë të kaluar dhe Presidenca sllovene e Bashkimit Evropian.

  Lajmi Paraprak

  Qytetarët nuk vërejnë se janë rritur pagat

  Lajmi i rradhës

  Rregullimi i lumit Sushica, projekt i pa realizuar i Fatmir Deharit

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë