Peshku ‘Rufjo’ bie në grepat e peshkatarëve të Shqipërisë (Foto)

  Peshku ‘Rufjo’ një specie e veçantë ka rënë në grepat e peshkatarëve të Radhimës.

  Peshku i madh, 1 metër e 20 cm i gjatë është specie e rrallë që rritet në Mesdhe, ndërsa karakteristikë e tij është se rri nëpër guva dhe jeton gjatë në të njëjtin vend, ndaj edhe ndryshe e cilësojnë si peshku me shtëpi në det.

  Sipas peshkatarit të vjetër, Sherif Durmishti, ky peshk është shumë i ushqyeshëm dhe cilësor.

  Prezenca e tij në det është lajm i mirë sipas peshkatarëve, ndërsa është lloji i peshkut që shtohet shumë shpejt.

  Peshku ‘Rufjo’ peshon rreth 30 kg dhe kushton shtrenjtë. Ai ushqehet me oktapod dhe sepie.

  Lajmi Paraprak

  Vazhdojnë rregullat aktuale për hyrje në Greqi

  Lajmi i rradhës

  “O sistem i korruptuar, ti arsimin po e vret!” | Maturantët sërish në protestë para Ministrisë!

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë