Petkov: Ne jemi për perspektivën europiane të Maqedonisë së Veriut, por edhe të Shqipërisë

  Mbështetje për perspektivën evropiane të Maqedonisë së Veriut, kështu u shpreh kryeministri i Bullgarisë Kiril Petkov në një intervistë për gazetën greke “Kathimerini”, por shtoi se është e nevojshme që fillimisht të zgjidhen disa çështje, siç është respektimi i të drejtave të bullgarëve në Maqedoninë e Veriut me garanci në Kushtetutë, njofton korrespondenti i AIM-së nga Athina.

  “Ne jemi për perspektivën evropiane të Maqedonisë së Veriut, por edhe të Shqipërisë. Megjithatë ka disa çështje që duhen trajtuar fillimisht, siç është respektimi i të drejtave të bullgarëve në Maqedoninë e Veriut, me garanci në kuadër të Kushtetutës.

  Kemi një plan dhe komunikim shumë të mirë me Qeverinë e Maqedonisë së Veriut dhe shpresojmë të ecim shpejt përpara”, tha kryeministri bullgar.

  Lajmi Paraprak

  Pendarovski: Të përqëndrohemi në zhvillimin e aftësive të personave me sindromën Down

  Lajmi i rradhës

  Ku ka ngecur Kosova me pagën minimale?

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë