Petkovski: Referendum konsultativ mbi kushtet e vendosura nga Bullgaria

  Kryetari i PSD-së Tito Petkovski beson se duhet të mbahet një referendum konsultativ mbi kushtet e vendosura nga Bullgaria mbi anëtarësimin në BE së bashku me zgjedhjet e ardhshme lokale.

  Sipas tij, qytetarët si bartës të sovranitetit duhet të thonë fjalën e fundit.

  “Njerëzit gjithsesi do të shkojnë në votime dhe të pyesin qytetarët nëse duan në këto kushte të ofruara nga Bullgaria, të fillojnë negociatat për të përcaktuar kornizën e negociatave.

  Vetëm në atë mënyrë vendimet e Kryeministrit do të kenë besueshmëri dhe mbështetje nga njerëzit, do ta lehtësojnë pozicionin e tij. Në ndërkohë, do të ketë regjistrim në fund të shtatorit dhe ne do të shohim saktësisht se sa do të regjistrohen si bullgarë”, tha Petkovski.

  Në të njëjtën kohë, ai njoftoi se PSD është e hapur për qytetarët që nuk kanë lidhje partiake.

  Lajmi Paraprak

  Kosova dhe Serbia heshtin për propozimin amerikan për Ujmanin

  Lajmi i rradhës

  Edgar Allan Poe, poeti i tmerrit

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë