Polonia ndërpret marrëveshjen 30-vjeçare me Rusinë për furnizim me gaz: Nuk është një partner i besueshëm

  Polonia ka përfunduar një marrëveshje 30-vjeçare me Rusinë për furnizimet me gaz. Lajmin e ka bërë të ditur ministrja polake e Klimës, Anna Moskwa.

  “Polonia nuk e vazhdon marrëveshjen ndërqeveritare të gazit të vitit 1993 mbi Yamal (tubacion). Agresioni rus kundër Ukrainës konfirmoi korrektësinë e vendosmërisë e qeverisë polake në drejtim të pavarësisë së plotë nga gazi rus”, shkroi Moskwa në Twitter, përcjell CNN të hënën.

  Ajo shtoi se Polonia e ka ditur gjithmonë se Gazpromi nuk është partner i besueshëm.

  Marrëveshja 30-vjeçare ka përfshirë furnizimin me gaz nëpërmjet tubacionit Yamal dhe ndërtimin e mirëmbajtjen e infrastrukturës në lidhje me transitin e gazit përmes Polonisë.

  Përveç këtij vendi, edhe Lituania ka ndërmarrë hapa lidhur me furnizimin me gazin rus.

  Që nga e diela, Lituania ka shkurtuar plotësisht importet e furnizimeve ruse të energjisë, duke përfshirë naftën, energjinë elektrike dhe gazin natyror.

  Kjo ndodhi një ditë pasi Rusia ndaloi eksportet e saj të gazit natyror në Finlandë, pasi ky vend aplikoi për anëtarësim në NATO.

  Lajmi Paraprak

  Gjermania “shpëton” ShBA-në: Mungesë e theksuar në tregje, dërgon ushqim për foshnjet!

  Lajmi i rradhës

  Kreu i shtetit (të tyre) si përçues i interesave të oligarkisë politike

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë