Ambasadorja Bërns me porosi deri te liderët e qeverisë

  Mbështetja e SHBA-së për institucionet e Maqedonisë së Veriut për luftë kundër krimit dhe korrupsionit ka dhënë efektet, ndërsa institucionet në vendit do të kenë edhe më tej mbështetje. Kështu ka deklaruar ambasadorja e SHBA-së Kejt Bërns, pas nënshkrimit të Marrëveshjes për grant mbështetës për zhvillim mes dy vendeve.

  Ambasadorja Bërns vlerëson se vendi ka arritur avancim evident pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës dhe hyrjes në NATO. Por shtoi se ky hap duhet të vazhdohet dhe të shfrytëzohen mundësitë, qoftë edhe në periudha me shumë sfida. Ambasadorja amerikane potencoi se liderët qeveritar duhet të ballafaqohen me reformat reale të cilat vendi duhet t’i bëjë për anëtarësim në BE.

  Lajmi Paraprak

  Zgjerohet hetimi ndaj Rashkovskit, ka bërë edhe prokurime të tjera publike në vlerë prej 300 mijë eurove

  Lajmi i rradhës

  ”Situata me korrupsionin në Maqedoni është shumë serioze”

  Lajme tjera

  Si po e ndryshon botën lufta në Ukrainë

  George Friedman Lufta në Ukrainë është sigurisht një tragjedi humanitare, por nuk është kjo arsyeja pse ka tërhequr vëmendjen e gjithë botës. Tek e fundit, aktualisht ka krizë humanitare në Jemen,…
  Më tepër

  Bashkohu

  Informohu në kohë