Presidenti zviceran: Popullsia nuk duhet detyruar që të vaksinohet, duhet bindur

  Guy Parmelin është kundër detyrimit të banorëve zviceranë që të vaksinohen kundër Covid-19, por paralajmëron se ata do të përballen me kufizime dhe kosto.

  Në një intervistë me gazetën “NZZ am Sonntag”, Parmelin tha se ai respektonte vendimin e atyre që po qëndronin kundër vaksinimit. Megjithatë, ai paralajmëroi se liria individuale nuk mund të cenojë lirinë e të tjerëve.

  “Shtrohet pyetja nëse shumica e popullsisë që dëshiron të vaksinohet duhet të mbajë pasojat sepse një pakicë nuk e dëshiron atë,” tha ai, përcjell albinfo.ch. 

  Kur bëhet fjalë për vaksinimin e detyrueshëm të personelit mjekësor, siç kërkohet në Italinë dhe Francën fqinje, Parmelin tha se ata nuk duhet të detyrohen, por të binden. 

  Në pyetjen për të bërë dallimin midis atyre që janë vaksinuar dhe atyre që nuk janë, Parmelin është mbështetës i subjekteve private që imponojnë kërkesa për vaksinim. 

  “Pozicioni im është i qartë: sapo të gjithë kanë pasur qasje në vaksinim, një organizator ose organizator i festivalit mund të vendosë për veten e tij që të pranojë vetëm njerëz të vaksinuar. Ky është vendimi i tij, liria e tij,” tha ai. 

  Parmelin shtoi se diskutimet mbi shtrirjen e kërkesave për certifikatën e vaksinimit në lloje të tjera të ambienteve private, si restorantet dhe qendrat e fitnesit, ia vlen të bëhen, por nuk duhet të jenë “agresive”. Sidoqoftë, ai ishte kundër plotësimit të faturës për testimin e të pavaksinuarve. 

  “Vaksinimi është falas. Nëse nuk vaksinohem, a duhet të paguajë tatimpaguesi i vaksinuar për testet e mia? Për mua përgjigja është e qartë: jo,” tha ai. 

  Parmelin hoqi dorë nga demonstratat e mëdha në të gjithë vendin nga skeptikët e vaksinave, duke thënë se gjithmonë ekziston një pakicë e vogël që nuk beson në mjekësinë konvencionale. Sidoqoftë, ai pranoi se rezistenca ishte e fortë në mesin e këtij grupi dhe se një besim i tillë ndonjëherë mund të merrte tipare fetare. 

  “Ne duhet të vazhdojmë dialogun me këta njerëz. Por gjithçka ka kufijtë e saj: ajo që nuk mund ta pranoj është dhuna, “tha ai. 

  Lajmi Paraprak

  MSH: Dozën e parë të vaksinës e kanë marrë 31 për qind e popullatës mbi 18 vjeç

  Lajmi i rradhës

  Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë