RMV, dy pacientëve të rinj që janë me dializë do t’u bëhet transplanti i veshkëve

  Dy pacientë të rinj në dializë do të marrin veshkë nga donatori i ndjerë, familja e të cilit ditë më parë pranoi t’i dhuronte organet, njoftojnë nga Ministria e Shëndetësisë.

  “Në ditët në vijim do të pasojnë edhe transplantet e indit kockor te pacientët që po mjekohen në Klinikën e Ortopedisë. Koordinatorja Nacionale, mjekja Maja Mojsova Mijovska, koordinatorët e spitalit, së bashku me ekipet e Klinikës së Neurokirurgjisë, KARIL-it, Institutit të Radiologjisë, Klinikës së Transfuziologjisë, Klinikës së Nefrologjisë, Klinikës së Kardiologjisë dhe Klinikës Kirurgjike të Urologjisë dhe Ortopedisë, këtë fundjavë kanë kryer me sukses transplantin e tretë radhazi që nga fillimi i vitit”, njoftojnë nga MSH.

  Nga Ministria e Shëndetësisë shprehën mirënjohjen dhe ngushëllimin deri te familja e pacientes, veçanërisht vajzës së saj të re, trimëria, guximi, humanizmi dhe mirësia e së cilës na sollën ditë plot shpresë dhe jetë për të paktën dy pacientë.

  Lajmi Paraprak

  Byrnes: Maqedonia e Veriut duhet të bëhet anëtare sa më shpejt e BE-së

  Lajmi i rradhës

  Kovaçevski: Qytetarët kanë bërë shumë sa i përket pritjeve për negociatat me BE-në

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë