RMV, pushimi i së dielës mund të zëvendësohet me ditë tjetër pune!

  Qeveria i ka përgatitur ndryshimet ligjore që përkufizojnë të dielën ditë jo pune. Janë saktësuar veprimtari në të cilat pushimi i së dielës mund të zëvendësohet me ditë tjetër pune dhe sipas vlerësimeve, janë të nevojshme për funksionimin normal të shoqërisë, njofton AIM, përcjell Nistori.

  Ndryshimet parashikojnë pagë ditore 50 për qind më të lartë dhe ditë pushimi për ata që
  do të punojnë të dielave, e të cilët janë pjesë e këtyre aktiviteteve, si dhe një pagë ditore
  100 për qind më të lartë dhe ditë falas për ata që do të punojnë në veprimtari jothelbësore, që është rregulluar me Ligjin për tregti.

  Duke marrë parasysh faktin se përfunduan konsultimet e përcaktuara me ligj, pritet që ndryshimet të hasen në seancë qeveritare këtë muaj. /Nistori/

  Lajmi Paraprak

  Sa është e vërtetë se për vaksinat “Sinopharm” është paguar një çmim më i lartë se vaksinat tjera?

  Lajmi i rradhës

  Konjufca në ditën e Europës: Kosova ende pa liberalizim të vizave

  Lajme tjera

  JETESË ME KREDI!

  Situata e rënduar ekonomike shkakton telashe në funksionimin e bizneseve por edhe të familjeve. Rritja drastike e çmimeve…
  Më tepër

  Bashkohu

  Informohu në kohë