Rusia paralajmëron Disney për shpërndarjen e filmave të shkurtër me karakter homoseksual

  Disney nxori në treg një film të shkurtër të titulluar “Out” në të cilin personazhi kryesor është homoseksual.

  Rregullatori i komunikimit rus “Roskomnadzor” paralajmëroi të premten, “Walt Disney Co” për shpërndarjen e përmbajtjeve që sipas tyre janë të dëmshme për fëmijët në Rusi.

  Roskomnadzor tha se i kishte dërguar një letër Disney duke theksuar se dilte kundër ligjit rus për shpërndarjen e informacionit që “mohon vlerat familjare dhe promovon marrëdhënie seksuale jo-tradicionale” tek të rinjtë.

  “Out” u publikua në Disney + në Shtetet e Bashkuara vitin e kaluar ndërkohë që kompania nuk ju përgjigj menjëherë deklaratës së Roskomnadzor të premten.

  Marrëdhëniet e të njëjtit seks janë të ligjshme në Rusi, por një ligj i vitit 2013 ndalon përhapjen e “propagandës mbi marrëdhëniet seksuale jo-tradicionale” midis të rinjve rusë.

  Gjithashtu një tjetër situatë e ngjashme ka ndodhur dhe me kompaninë “Dolce & Gabbana”.

  Një prokuror rus të hënën bëri thirrje që reklamat e Dolce & Gabbana në Instagram që tregojnë çiftet e të njëjtit seks duke u puthur, të ndalohen në Rusi.

  Lajmi Paraprak

  Shtrenjtimi i energjisë elektrike, paralajmërohen protesta në të gjithë Maqedoninë

  Lajmi i rradhës

  Me vite ngecje, dy fakultetet afër Kampusin Universitar “Shën Kirili dhe Metodi” ende të pambaruara

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë