Ruzhin: Propozimi francez është bazë e mirë për tejkalimin e kontestit RMV-Bullgari

  Ish-ambasadori Nano Ruzhin në “ClickPlus” në TV21 theksoi se propozimi francez është një bazë e mirë për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë fqinje.

  “Ky propozim ofron një bazë të mirë për tejkalimin e problemit dypalësh midis Shkupit dhe Sofjes,” tha Ruzhin.

  Ai shton se është e kuptueshme që në situatën më të vështirë këtu janë ministri i Punëve të Jashtme Bujar Osmani dhe kryeministri Dimitar Kovaçevski, por edhe ata rreth tyre sepse propozimi është shumë i ndjeshëm dhe prek shumë çështje.

  Jam i bindur se Macron nuk e njeh mirë Marrëveshjen e Prespës dhe ka një reputacion të keq te ne

  Sipas Ruzin, kjo marrëveshje ka një nam të keq në vendin tonë.

  “Jam i bindur se Marrëveshja e Prespës nuk ishte çështja e tij më e famshme dhe se në atë marrëveshje ne jemi maqedonas, ai nuk e dinte këtë, jam i bindur”, ka shtuar Ruzhin.

  Ruzhin tha se, me propozimin francez ruhet gjuha maqedonase dhe kështu ruhet 90% e identitetit.

  Lajmi Paraprak

  Çka duhet të presim nga samiti kyç i NATO-s

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë