Gishti i tretë robotik mund të kontrollohet duke përdorur gishtat e këmbëve!

  Nëse e keni ndjerë ndonjëherë që dy gishta nuk është e mjaftueshme, atëherë shkenca mund të ketë përgjigjen adekuate. Shkencëtarët në University College London kanë shpikur një gisht të madh robotik që ngjitet poshtë gishtit tuaj të vogël – dhe kontrollohet me gishtat e këmbëve.
  Në një provë, 36 njerëzve iu dha pajisja e krijuar nga printerët 3D, për të parë se si truri përshtatet me shtojcën e re. Pajisja, e cila komunikon pa tel duke përdorur sensorë në gishtat e mëdhenj të një përdoruesi, mund të lëvizë në drejtime të ndryshme dhe të shtrëngojë kapjen e saj – të gjitha nga tundja e gishtërinjve në drejtime të caktuara.

  Ne pamë që gjatë përdorimit të gishtit të tretë, njerëzit ndryshuan lëvizjet e tyre natyrore të duarve dhe ata gjithashtu raportuan se gishti i madh robotik ndjehej si pjesë e trupit të tyre.’ Gishti i madh i dorës shtesë është aq i ndjeshëm sa të jep një filxhan kafe, ndërsa njeriu Gishtërinjtë e duarve e trazuan atë me një lugë – pjesëmarrësit e tjerë përdorën gishtin shtesë për të shfletuar faqet e një libri që ata mbanin në të njëjtën dorë. Studiuesit shpresojnë që të kesh një gisht të madh të tretë përfundimisht mund t’i lejojë njerëzit të mbajnë më shumë objekte se zakonisht, të hapin gjëra me një dorë ose të bëhen edhe më të aftë në instrumentet muzikore.

  Por muzikantët profesionistë u përjashtuan nga studimi, pasi truri i tyre tashmë mund të kishte përfaqësime të ndryshme të duarve pas viteve të trajnimit muzikor. ‘Një nga qëllimet e trajnimit ishte të shtynte pjesëmarrësit për atë që ishte e mundur dhe t’i trajnonte ata në mënyra unike dhe mënyra të reja të trajtimit të objekteve,’ tha Clode. Asnjëherë nuk kishte prova të shkurtra – përdoruesi mesatar mbante gishtin e madh për tre orë në ditë.

  Lajmi Paraprak

  ​Berisha “non grata”, Yuri Kim: Shqipëria po ndryshon, askush nuk mund të jetë mbi ligjin

  Lajmi i rradhës

  Parregullsitë me importimin e mazutit të dyshimtë | “Të gjitha dokumentet do t’ia dorëzojmë Prokurorisë Publike”

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë