Lulzim Basha jep dorëheqjen nga kryetar i Partisë Demokratike

  Lulzim Basha ka dhënë dorëheqjen nga posti i kryetarit të Partisë Demokratike.

  “Kam vendosur të hedh një hap pas duke u dorëhequr nga detyra e kryetarit të PD-së”, u shpreh Basha.

  Sipas statutit, drejtimin e merr një nga nënkryetarët e partisë të cilët janë Jorida Tabaku dhe Enkelejd Alibeaj.

  Basha tha se do të vazhdojë të jetë pjesë e PD-së, i angazhuar për të ardhmen e partisë.

  “Kjo nuk është një tërheqje, por një nxitje më shumë që betejën tonë për një PD të së ardhmes ta bëjmë të gjithë bashkë”, tha Basha.

  Vendimi u mor gjatë një mbledhje të Kryesisë së PD-së, Grupit Parlamentar dhe Kolegjit të kryetarëve të PD-së.

  Vendimi i Bashës vjen pas rezultatit në zgjedhjet e pjesshme lokale të 6 marsit, ku PD doli e treta në 5 nga 6 bashki.

  Menjëherë pas shpalljes së rezultatit, disa nga personalitetet më të rëndësishme të PD-së që e përkrahnin Bashën si Grida Duma, Ervin Salianji, Agron Gjekmarkaj dhe Enkelejd Alibeaj kërkuan dorëheqjen e tij.

  Përgjigja e Bashës ishte se do të merrej vendimi më i mirë për të ardhmen e PD-së, dhe se qëllimi është bashkimi i kësaj partie.

  Partia Demokratike u nda në dy “pole”, ku një pjesë mbështesnin Berishën e një pjesë Bashën. Por rezultati i zgjedhjeve të 6 marsit e luhati mbështetjen ndaj Bashës.

  Lajmi Paraprak

  VMRO-DPMNE akuzon se masat anti krizë të Qeverisë janë vetëm për në letër

  Lajmi i rradhës

  Nëse nuk ka seancë brenda 90 ditëve për rastin “Llaskarca” gjykimi nis nga fillimi

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë