Sot në parlament u dorëzua propozimi për referendum mbi librat shkollorë

  Nisma e qytetarëve “Libra dhe mësim duhet të ketë” sot përsëri ka dorëzuar një iniciativë deri te Parlamenti i Maqedonisë së Veriut për të nënshkrime të referendumit qytetar, me qëllim për të votuar projekt-ligjin për librat digjital dhe materialet mësimore në arsimin fillor dhe të mesëm, pasi herën e parë nisma u refuzua për shkak të parregullsive, përcjell Nistori.

  Gjatë ditës së djeshme, para njësive rajonale të KSHZ-së, iniciatorët mblodhën rreth 300 nënshkrime që janë të mjaftueshme për të dorëzimin propozimin në legjislaturë.

  Përfaqësuesja Dragana Spasevska deklaroi se ata duan një sqarim të drejtpërdrejtë dhe të menjëhershëm të vullnetit të qytetarëve për ligjin e propozuar dhe se shpreson që kësaj here iniciativa të jetë në përputhje me Ligjin për Referendum dhe të pranohet.

  Nisma qytetare sot këtë pasdite do të organizojë protestë paqësore në disa komuna në vend dhe një marsh paqësor në Shkup, i cili do të fillojë para Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës. /Nistori/

  Lajmi Paraprak

  Ziberi: Pandemia ka ndikuar edhe në punën e Avokatit të Popullit

  Lajmi i rradhës

  Telefonat vlerësohen si shpërqëndrues të nxënësve, propozohet që përdorimi i telefonit të ndalohet në klasë

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë