“Taksa ekologjike”, keqpërdorim i ekologjisë për të mbuluar paaftësinë e Qeverisë

  Koalicioni ASH-AAA ka reaguar në lidhje me vendimin e Qeverisë për vendosjen e “taksës ekologjike”. Nga ky koalicion theksojnë se me këtë vendim rëndohet akoma më shumë gjendja ekonomike e qytetarëve.

  “Në kohë krize kur qytetarët ende ndjejnë pasojat e rënda të pandemisë, Qeveria vendosi të ua rëndojë edhe më shumë gjendjen ekonomike përmes vendosjes të ashtuquajturës “taksë ekologjike”. Vendimi për të shtrenjtuar derivatet e naftës për 3.5 denarë për litër është vetëm keqpërdorim i ekologjisë për të mbuluar paaftësinë e Qeverisë aktuale në menaxhimin e buxhetit dhe pasojave të krizës nga ky vendim më së shumti do të pësojnë transportuesit”, thonë nga koalicioni ASH-AAA.

  Qeveria tashmë ka llogaritur se në Buxhet do të hyjnë një miliard e 685 milionë denarë për 6 muaj ose 3 miliardë e 300 mijë denarë për tërë vitin. Kryeministri Zoran Zaev tha se mjetet do të dedikohen për investim në burime të energjisë së ripërtëritshme. /Nistori/

  Lajmi Paraprak

  Euro 2020 | Ky është formacioni me lojtarët më të shtrenjtë

  Lajmi i rradhës

  Pyetja e matematikës që ka ngatërruar edhe ekspertët e matematikës

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë