Vala e të nxehtit në Europë | A është e sigurt të udhëtosh dhe çfarë duhet pasur parasysh nëse bën një gjë të tillë?

  Vendet në të gjithë Mesdheun janë në kontrollin e një vale rekord të të nxehtit pasi janë goditur nga ‘stuhia e dytë e të nxehtit’ brenda një jave.

  Pjesa më e madhe e Evropës Jugore, duke përfshirë vendet e pushimeve si Spanja, Italia, Kroacia dhe Greqia, ka parë temperatura jashtëzakonisht të larta që pritet të zgjasin për të paktën një javë tjetër, shkruan Euronews, përcjell Telegrafi.

  Disa pjesë të Italisë jugore dhe Greqisë presin temperatura maksimale mbi 40 gradë Celsius pasi moti vazhdon të bëhet më i nxehtë.

  Madje, parashikuesit kanë paralajmëruar se rekordi evropian i temperaturës prej 48.8 C – i regjistruar afër Siracusa në Sicili në vitin 2021 – mund të thyhet.

  Pra, çfarë do të thotë kjo për pushuesit që shkojnë në Evropën Jugore këtë verë?

  A është e sigurt të udhëtosh gjatë valës së të nxehtit?

  Një gjë është e sigurt – nëse udhëtoni në një vend të prekur nga kjo valë, vala e të nxehtit do të jetë shumë e nxehtë.

  Në Itali, 16 qytete – shumica e tyre në rajonet qendrore dhe jugore – janë tani nën këshilla të ngrohjes për shkak të një niveli të lartë rreziku për të moshuarit, të rinjtë dhe njerëzit e tjerë të ndjeshëm.

  Rreziqet kryesore janë dehidrimi dhe mbinxehja, të cilat janë një kërcënim më i madh për njerëzit në këto grupe njerëzish të ndjeshëm.

  Por alarmet e kuqe nënkuptojnë se të gjithë mund të jenë në rrezik nga të nxehtit, me autoritetet që këshillojnë njerëzit të shmangin rrezet e diellit direkte midis orës 11 dhe 18.

  Qytetet e prekura përfshijnë destinacione të njohura si Bolonja, Firence dhe Roma.

  Dhe nëse vendosni të udhëtoni, turistëve u kërkohet të sigurohen që të aplikojnë krem kundër diellit, të shmangin qëndrimin jashtë gjatë pjesëve më të nxehta të ditës dhe të qëndrojnë të hidratuar.

  Gjithashtu, njerëzve u kërkohet të mos pinë alkool pasi mund të rrisë mundësinë e dehidrimit, lodhjes nga nxehtësia ose goditjes nga nxehtësia.

  Veç këtyre, çështjet shëndetësore nga të nxehtit kanë bërë një tendosje në institucionet mjekësore lokale në shumë rajone.

  A duhet të anuloj pushimet për shkak të valës së të nxehtit?

  Disa udhëtarë madje kanë zgjedhur të anulojnë pushimet e tyre ose kanë ndërruar rezervimet e tyre me një vend që nuk është aq i nxehtë – sidomos ata me kushte shëndetësore apo faktorë të tjerë që i bëjnë të prekshëm ndaj të nxehtit.

  Por fluturimet dhe paketat e pushimeve janë ende duke vazhduar normalisht pavarësisht vapës.

  Kjo do të thotë që zbatohen politikat standarde të anulimit dhe mund të paguani një tarifë nëse vendosni të mos shkoni në udhëtim.

  Për shumë rezervime, kjo mund të jetë deri në 90-100 për qind të kostos nëse anuloni minutën e fundit.

  Kur do të përfundojë vala e të nxehtit në Evropë?

  Javën e kaluar, Evropa Jugore u godit nga një anticiklon i quajtur Cerberus.

  Kjo zonë me presion të lartë filloi në Sahara përpara se të lëvizte nëpër Afrikën veriore dhe në Mesdhe.

  Të dielën (16 korrik), një anticiklon i quajtur ‘Charon’, filloi të lëvizte nëpër Evropë, duke intensifikuar më tej problemet e motit të kontinentit.

  Sinoptikanët thonë se periudha e motit jashtëzakonisht të nxehtë pritet të zgjasë deri në fund të korrikut.

  Por, temperaturat e larta mund të “lehtësohen” në vendet e Evropës Perëndimore si Spanja dhe Portugalia gjatë ditëve të ardhshme.

  A do të hapen atraksionet turistike gjatë valës së të nxehtit?

  Disa atraksione të njohura u është dashur të mbyllen për shkak të vapës me raportime për turistët që rrëzohen në destinacione të mbushura me njerëz, përcjell Telegrafi.

  Kështu, autoriteteve greke iu desh të mbyllnin përkohësisht Akropolin në Athinë të premten gjatë pjesës më të nxehtë të ditës.

  Ata e mbyllën përsëri edhe më herët gjatë ditës gjatë pjesës tjetër të fundjavës pasi temperaturat u rritën.

  Raportohet gjithashtu se autoritetet italiane po shqyrtojnë vendosjen e kufizimeve për qasjen në monumentet historike gjatë pjesës më të nxehtë të ditës.

  Në Athinë dhe disa qytete të tjera greke, orari i punës është ndryshuar edhe për sektorin publik dhe shumë biznese për të shmangur vapën.

  Qeveria ka urdhëruar ndërprerjen e punës nga ora 12:00 deri në 17:00 në zonat ku vapa është shumë e lartë.

  Disa pjesë të Romës kanë pësuar gjithashtu ndërprerje të energjisë pasi rrjetet e energjisë elektrike janë të tensionuara nga ngarkesa e shkaktuar nga kondicionerët.

  Veç këtyre, fluturimet janë pezulluar në aeroportin e Katanias në ishullin jugor italian të Sicilisë pas një zjarri të madh. Megjithatë, nuk ka të dhëna nëse ka lidhje me temperaturat e larta.

  Atje të dielën në mbrëmje (16 korrik) u thirrën zjarrfikësit për të shuar zjarrin dhe aeroporti u evakuua.

  Tashmë ai është shuar dhe nuk ka persona të lënduar nga incidenti.

  Aeroporti ka njoftuar se fluturimet janë pezulluar deri të mërkurën më 19 korrik në orën 14:00.

  Vala e të nxehtit shkakton zjarre në La Palma, Spanjë

  Në ishullin La Palma në Kanarinat e Spanjës, një zjarr shpërtheu mes temperaturave të larta të shtunën (15 korrik).

  Mijëra njerëz u evakuuan pasi erërat e forta dhe toka e thatë i bënë zyrtarët të shqetësuar për përhapjen e mundshme të zjarrit.

  Moti tani ka ndryshuar dhe përhapja e zjarrit është ngadalësuar duke lejuar njerëzit të kthehen në shtëpitë e tyre, por kushtet nënkuptojnë një shans të shtuar për zjarret në Evropën Jugore.

  Edhe Kroacia ka parë zjarre në të gjithë vendin dhe zyrtarët në Spanjë kanë paralajmëruar se rreziku i zjarreve është rritur në pjesën më të madhe të vendit.

  Autoritetet në Greqi kanë thënë gjithashtu se erërat e forta të kombinuara me kushtet e nxehta dhe të thata po rrisin rrezikun e zjarreve.

  Andaj, nëse po udhëtoni diku me një rrezik të shtuar të shpërthimit të flakëve, sigurohuni që të ndiqni udhëzimet dhe rregullat lokale për të shmangur ndezjen aksidentale të një zjarri.

  Lajmi Paraprak

  Ja përse duhet të lani veçmas çarçafët dhe peshqirët

  Lajmi i rradhës

  100 milionë euro për Maqedoninë nga BE-ja

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë