Kjo video nuk është nga pushtimi rus në Ukrainë, por para dy vitesh!

  Fotografia: Marian Kushnir/REL

  Sipas Reuters, videoja lidhet në mënyrë të rreme me krizën në Ukrainë dhe është pjesë e një shfaqje ajrore ruse nga viti 2020.

  Pushtimi rus i Ukrainës shkaktoi një ortek videosh në rrjetet sociale, por në mesin e këtyre videove ka disa që nuk datojnë nga pushtimi rus, por nga më herët.

  I tillë është rasti me këtë video, e cila thuhet se përshkruan avionët luftarakë rusë duke fluturuar mbi Kiev. Videoja u publikua më 24 shkurt 2022, ditën kur filluan sulmet ruse. Në tekst thuhet se avionët luftarakë rusë kanë fluturuar mbi kryeqytetin ukrainas Kiev që nga mëngjesi ( 24 shkurt 2022), sepse Rusia ka çaktivizuar plotësisht sistemin ukrainas të mbrojtjes ajrore me armë me precizion të lartë.

  Moska tha herët në mëngjes se operacionet speciale ishin duke u zhvilluar kundër bazave ushtarake të Ukrainës, mbrojtjes ajrore dhe objekteve të tjera ushtarake. Videon mund ta shikoni në linkun e mëposhtëm, thuhet në lajm.

  Megjithatë, video nga e cila ka një ilustrim apo foto nuk është e vitit 2022, por e vitit 2020 dhe nuk ka lidhje me pushtimin rus të Ukrainës.

  Videoja origjinale u postua në YouTube në këtë kanal më 4 maj 2020.

  Sipas Reuters, videoja lidhet në mënyrë të rreme me krizën në Ukrainë dhe është pjesë e një shfaqje ajrore ruse nga viti 2020. Titulli i videos origjinale është Flyby Moscow, që do të thotë se ndoshta është xhiruar në Rusi, jo në Ukrainë.

  Për më tepër, kur kërkoni video në YouTube nga 4 maj 2020, mund të gjenden edhe pamje të ngjashme, ku avionët rusë fluturojnë mbi Moskë në formacione të ngjashme si pjesë e ushtrimeve të Ditës së Fitores.

  Të njëjtin vlerësim kanë bërë edh kontrolluesit e fakteve të “USA Today”.

  Prandaj, vlerësojmë se video e publikuar dhe e prezantuar si pjesë e pushtimit rus të Ukrainës me 24 shkurt 2022, nuk është e këtij viti dhe nuk mund të lidhet me këtë operacion, por është nga Moska e vitit 2020.

  Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari.

  Lajmi Paraprak

  Dy herë janë konstatuar keqpërdorime të fondeve të AShKVSh nga drejtori Shkodran Tolaj

  Lajmi i rradhës

  MPPS – SAShK, në fund të javës pritet zgjidhje për pagat në arsim

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë