Zaev: Nuk i kemi votuesit në xhep, në Tetovë votuesit mund të mbështesin lirshëm sipas bindjes së tyre

  Foto: AIM

  Kryeministri, njëherazi edhe kryetar i LSDM-së, Zoran Zaev, thotë se ka pasur takim me partnerët e koalicionit qeverisës dhe se ka marrë garancinë se i mbeten besnik. Me këtë hidhen poshtë dezinformatat se do të ketë shumicë të re parlamentare, tha Zaev. Por çfarë do të ndodh me mbështetjen në rrethin e dytë të zgjedhjeve lokale ku LSDM duhet të zgjedh se kujt do ia japë votën, BDI-së apo Besës? A mundet kjo gjë ta thyej shumicën parlamentare dhe Besa të vendos të formojë shumicë me VMRO-DPMNE-në?

  “Kur jemi me dy kandidatë, partnerë të koalicionit, normal se përkrahësit tanë vendosin në mënyrë të lirë. Së pari, përkrahësit tanë, thamë, asnjë prej nesh nuk i mban në xhep e as nuk ka kontroll ndaj tyre. Madje edhe anëtarët tanë, do të marrin instruksione për shkak se janë anëtarë dhe aktivistë të LSDM-së sipas bindjes së tyre, në Tetovë, Zhelinë ose në komuna të tjera”, tha Zaev.

  Zaev megjithatë pranon se në raundin e parë të zgjedhjeve lokale kanë marrë rezultat të dobët dhe se ky është mesazhi i qytetarëve. Ata na dhanë karton të verdhë dhe prandaj nuk ka më tolerancë në gabime.

  “Qytetarët na dërguan kritikë të qartë, vërejtje, do të thosha dënim. Atë qëndrim, atë zë, ne e dëgjojmë, e kuptojmë dhe e vlerësojmë. Jemi të vetëdijshëm, edhe unë personalisht edhe partia, se nuk ka më tolerancë për t’i përsëritur gabimet e njëjta. Kjo vërejtje që na e dhanë qytetarët do të reflektojë në përmirësimin e punës të institucioneve në nivel lokal dhe në atë qendror, në Qeveri”.

  Zaev tha se në raundin e dytë kanë kandidatë në 40 komuna mes të cilave edhe në Qytetin e Shkupit. Zgjedhjet në të cilat do të zgjidhen edhe kryetarët e tjerët të komunave do të mbahen më 31 tetor.

  Lajmi Paraprak

  Shteti britanik heq fjalën ‘nënë’ zyrtarisht

  Lajmi i rradhës

  Kemi më shumë se pesë shqisa, ja cilat janë aftësitë e fshehura që shpesh i anashkalojmë

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë