Gjashtë lëvizje të thjeshta që mund t’i bëni direkt nga shtrati

  Janë të paktë njerëzit që i zë gjumi sapo shtrihen, por nga ana tjetër edhe qëndrimi zgjuar me orë të tëra në përpjekje për të fjetur mund t’ju lodhë në disa mënyra. Po sikur joga të jetë një zgjidhje?

  Më poshtë gjeni 6 lëvizje të thjeshta që mund t’i bëni nga rehatia e shtratit. Ndoshta, pastaj jeni gati për gjumë!

  1. Këmbët lart në mur

  Shtrihuni përballë murit dhe vendosni një jastëk nën bel. Ngrini këmbët në mënyrë që thembrat dhe gjunjët të jenë në të njëjtën linjë, dhe duart shtrihen përgjatë trupit, pëllëmbët lart. Qëndroni në këtë pozicion për 2 minuta. Pastaj përkulni lehtë gjunjët.

  2. Me bark

  Shtrihuni nën një jastëk dhe “mbyllni” gishtat pas shpinës. Merrni frymë thellë, përkulni shpinën dhe gishtat e këmbëve dhe përpiquni të arrini sa më pranë këmbëve me duar. Pastaj nxirrni frymën ngadalë dhe shkoni në pozicionin fillestar. Përsëriteni ushtrimin 5-10 herë.

  3. Këmbët në një kënd të gjerë

  Uluni duke i hapur këmbët sa më shumë dhe vendosni një jastëk para jush. Drejtoni shpinën dhe merrni frymë sa më thellë që të mundeni. Pastaj, duke e nxjerrë ngadalë dhe duke shtrirë krahët përpara, shtrihuni në jastëk. Merrni dhe nxirrni frymë për 10 herë.

  4. Shputat e këmbëve bashkë

  Shtrihuni me shpinë nën një jastëk dhe bashkoni këmbët. Duart tuaja janë të relaksuara dhe të shtrira përgjatë trupit, pëllëmbët lart. Merrni frymë thellë. Qëndroni në këtë pozicion për 3 minuta, citon Anabel.

  5. Kthehuni majtas-djathtas, ndërsa jeni shtrirë

  Shtrihuni, përkulni gjunjët dhe bashkoni këmbët. Qëndroni 1 minutë në një anë, 1 minutë në tjetrën. Përsëriteni 2 herë për secilën anë.

  6. Qëndrim me shpinë

  Shtrihu drejt me një jastëk poshtë. Hapni vetëm pak këmbët dhe vendosni duart në anët, pëllëmbët lart. Shtylla kurrizore dhe koka janë në një vijë të drejtë. Bëni 3 frymëmarrje të thella dhe nxirrni frymën përmes hundës. Pastaj bëni 4 frymëmarrje të zakonshme. Në këtë pikë, ju do të ndjeheni të përgjumur dhe gradualisht do të bini në një gjumë të thellë. /Telegrafi/

  Lajmi Paraprak

  Mjeku Dokiq tregon se cili ishte një nga faktorët që çoi në vdekjen e shumë të rinjve nga Covid-19 në RMV

  Lajmi i rradhës

  Zgjedhjet lokale 2021 | Zaev: Me gjasë do të koalicionojmë me Lëvizjen Besa

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë