Kujdes nga disa shpendë transmetojnë sëmundje

  Papagajtë, pëllumbat dhe zogjtë e tjerë transmetojnë ornitozë

  Kjo sëmundje shkaktohet nga një lloj klamidie që prek sistemin nervor qendror dhe mushkëritë.

  Meqenëse papagajtë janë kanakarë shtëpiakë që prodhojnë shumë zbokth dhe pluhur, si zogjtë e tjerë, ata janë gjithashtu bartës të kësaj sëmundjeje.

  Njeriu mund të infektohet duke thithur pluhur që përmban klamidia.

  Për pronarët e papagajve, kjo sëmundje është mjaft e rrezikshme, sepse mund të çojë në inflamacion të muskujve të zemrës dhe trombozë.

  Me ornitozë mund të infektoheni nga papagajtë, si edhe nga pëllumbat e qytetit, ndërsa atë e transmetojnë edhe zogjtë e tjerë shtëpiakë dhe zogjtë e egër.

  Simptomat tek zogjtë që kanë këtë sëmundje janë dëmtimi i sistemit të tretjes dhe frymëmarrjes, ndërsa simptomat tek njerëzit janë dehja, ethet, pneumonia, rrjedhja e hundës, dobësia dhe dhimbja e muskujve.

  Sigurisht, nëse i vëreni këto simptoma tek shpendët shtëpiak, ose tek vetja juaj, sigurohuni që të konsultoheni me një profesionist.

  Lajmi Paraprak

  Robotët shpërndajnë ujë Zemzemi për pelegrinët (Video)

  Lajmi i rradhës

  Kampi në Çegran | Si u ndërtua për 60 mijë refugjatë të Kosovës për 6 orë?

  Lajme tjera

  Mundohu ta sfidosh veten në shumë aspekte

  Për shumë persona gjëja më e rëndësishme në gjithçka që marrin përsipër, është rezultati final. Me tëdrejtë, përfundimi ose rezultati final është ai që realisht duket dhe bëhet evident, dhe është pikërisht…
  Më tepër

  Bashkohu

  Informohu në kohë