Organet më të rënda në trupin tonë: Vetëm një organ peshon gati pesë kilogramë!

  Sa është pjesëmarrja e organeve të ndryshme në trupin tonë në peshën totale?

  1. Lëkura

  Pesha – 4,535 gram.

  Roli – Mbron trupin nga depërtimi i substancave të dëmshme dhe i lagështisë. Prodhon vitaminën D. Mban temperaturën e trupit. Ka mbaresa nervore që dërgojnë informacione rreth stimujve, transmeton Telegrafi.

  2. Mëlçia

  Pesha – 1,560 gram.

  Roli – Zbërthen substancat toksike. Prodhon hormone, proteina dhe kimikate që marrin pjesë në tretje. Mirëmban rezervat e glikogjenit.

  3. Truri

  Pesha – 1,500 gram.

  Roli – Është përgjegjës për menaxhimin e trupit, vetëdijes dhe koordinimin e përgjigjeve ndaj stimujve nga mjedisi i jashtëm.

  4. Mushkëritë

  Pesha – 1,300 gram.

  Roli– Grumbullojnë oksigjen, i cili më vonë bartet në të gjitha pjesët e trupit. Liron dyoksid karbonin që prodhohet në trup.

  5. Zemra

  Pesha– 300 gram.

  Roli – Pompon gjakun me oksigjen nga mushkëritë dhe e shtyn atë në të gjitha pjesët e trupit. Pompon gjak pa oksigjen dhe e fut në mushkëri.

  6. Veshkat

  Pesha – 260 gram (çift).

  Roli – Largon materialet e mbetura. Rregullon mbajtjen e ujit dhe natriumit në trup. Pastron gjakun. Prodhon urinë dhe hormone.

  7. Shpretka

  Pesha – 175 gram.

  Roli – Pastron gjakun. Mban rezervat e gjakut. Riciklon hekurin. Krijon antitrupa, largon bakteret.

  8. Pankreasi

  Pesha – 70 gram.

  Roli – Prodhon insulinë dhe glikogjen. Sekreton enzimat që ndihmojnë në thithjen e lëndëve ushqyese në zorrën e hollë.

  9. Gjëndra tiroide

  Pesha – 20 gram.

  Roli – Rregullon shpenzimin e energjisë në trup dhe ndjeshmërinë e hormoneve. Krijon albumina.

  10. Prostata

  Pesha – 11 gram.

  Roli – Sekreton lëngun që përbën 50 deri 75 për qind të vëllimit të spermës.

  Lajmi Paraprak

  Dorëhiqet nga politika Gramoz Ruçi, Rama: Më këputi krahët, ka qenë si hije për mua duke më këshilluar

  Lajmi i rradhës

  Dokumentet personale, vonesa deri të martën

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë