Pse duhet të hani një mollë çdo ditë

  Përgjigjet e thjeshta ndonjëherë janë më të dobishmet, gjë që vërtetohet më së miri nga fruti që do të rekomandojë çdo mjek dhe nutricionist për të ruajtur shëndetin tuaj. 

  A e dini pse duhet të hani të paktën një mollë çdo ditë?

  Megjithëse është e mundur të bëni lëng, reçel, pelte, uthull dhe ëmbëlsira të ndryshme – është më mirë ta hani atë të gjallë.

   Molla është e pasur me lëndë ushqyese dhe përmban pothuajse të gjitha lëndët ushqyese të nevojshme për funksionimin normal të trupit.

  Për shembull, një mollë mesatare përmban rreth katër gram fibra, 14 përqind të dozës ditore të vitaminës C, gjashtë përqind të dozës ditore të kaliumit dhe sa pesë përqind të dozës ditore të vitaminës K. Për më tepër, duke konsumuar këtë fruta, B1, B2 dhe B6.

  Para së gjithash, konsumimi i mollëve në baza ditore do të ndihmojë në ruajtjen e shëndetit të dhëmbëve dhe mishit të dhëmbëve. 

  Megjithëse nuk mund të zëvendësojnë plotësisht një furçë dhëmbësh, pastë dhëmbësh dhe filli – mollët pastrojnë dhëmbët tuaj duke ulur numrin e baktereve në gojën tuaj. 

  Përveç kësaj, forcon dhëmbët dhe parandalon zhvillimin e kariesit.

  Përbërja fenolike e gjetur në lëvoren e mollës ul nivelet e kolesterolit në trup – gjë që ndihmon punën e zemrës. 

  Përveç kësaj, molla përmban shumë fibra, konsumi i të cilave ndihmon në parandalimin e sëmundjes Alzheimer dhe Parkinson.

   Ky frut përmban flavonoide, të cilat kanë një efekt antioksidant në sistemin nervor (sëmundja e Parkinsonit karakterizohet nga një çrregullim i sistemit nervor qendror).

  Flavonoidët gjithashtu ndihmojnë në uljen e rrezikut të kancerit të prostatës dhe mushkërive, ndërsa lëvorja e mollës përmban shumë shtresa triterpenoidi, i cili vret qelizat kancerogjene – e cila është veçanërisht e rëndësishme për shëndetin e gjirit, zorrës së trashë dhe mëlçisë.

  Mollët përmbajnë kuercetinë, e cila është një substancë antioksiduese që e bën atë anti-inflamator, anti-alergjik dhe antiviral. 

  Prandaj – mollët zvogëlojnë zhvillimin e diabetit, mpiksjen e gjakut dhe formimin e acidit urik, dhe përveç kësaj kanë një efekt pozitiv në frymëmarrje sepse duke konsumuar pesë ose më shumë mollë në javë, ju përmirësoni ndjeshëm funksionin e mushkërive.

  Për shkak të fibrave që përmban, ky frut është një armë e shkëlqyeshme në luftën kundër problemeve të tretjes.

   Në rast kapsllëku, ata do të pinë ujë nga zorrët për ta bërë atë të funksionojë më mirë, ndërsa në rast diarre, ata do të pinë ujë të tepërt nga jashtëqitja.

  Është e rëndësishme të dini: Ekspertët rekomandojnë një deri në dy mollë në ditë, sepse gjithçka më shumë se kaq mund të krijojë probleme në trup (çrregullime të tretjes, luhatjet e sheqerit në gjak, stres shtesë për zorrët .

  Lajmi Paraprak

  Higjiena në shkolla e (pa)mjaftueshme!

  Lajmi i rradhës

  A është gati Vladimir Putin të nisë pushtimin e plotë të Ukrainës Lindore?

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë