Anglia e mposht Gjermaninë, kalon në çerekfinale të EURO 2020

  Anglia ka arritur të mposht Gjermaninë me rezultat 2-0 në kuadër të 1/8 së finales të EURO 2020, duke siguruar kështu çerekfinalen.

  Anglezët ishin pak më të mirë në fillimin e pjesës së parë duke rrezikuar portën e gjermanëve në dy raste.

  Fillimisht gjuajti me kokë dy herë mbrojtësi Harry Maguire, por në të dyja rastet goditja ishte e plogështe.

  Rreziku më i madh për gjermanët ishte Raheem Sterling, që gjuajti bukur nga 20 metra, ndërsa Manuel Neuer me shumë mund largoi topin.

  Pjesa e dytë nisi më mirë për gjermanët që rrezikuan që në minutën e 49-të me Kai Havertz, i cili gjuan, por Pickord ishte në vend.

  Minuta tjerë të fillimit të kësaj pjesëloje ishin më të qeta, që u kthye në lojë fizike dhe me ndërprerje.

  Anglia shënoi në minutën e 75-të, pas një aksioni model, pasi Sterling nisi gjithçka, ndërsa e gjithë faza e sulmit ishin meritorë, ndërsa pasimin e fundit e dha Shaeë, ndërsa Sterling shënoi nga afër për 1-0.

  Ndrysje, Anglia kalon në çerekfinale për herë të parë pas vitit 1996./Nistori/

  Lajmi Paraprak

  Rama, Zaev dhe Vuçiq me deklaratë të përbashkët: Nuk ka alternativë tjetër pos BE-së

  Lajmi i rradhës

  Panovski: Nuk është e logjikshme të mbahen maska në ambiente të mbyllura, ndërsa jo në dasma

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë