Fanella e Euro 2020 përplas Greqinë me Maqedoninë e Veriut

  Shkurtesa ‘MKD’ në fanellën e Maqedonisë së Veriut për Euro 2020 ka sjellë reagim nga Greqia.

  Ministri i jashtëm grek, Nikos Dendias i ka dërguar një letër homologut Bujar Osmani që të ndërhyjë dhe rregulloi këtë gjë të papranueshmë nga Greqia.

  Madje kryediplomati grek ka kërkuar që në fanellën e Maqedonisë së Veriut të përdoren shkurtesat NM ose RNM, që i referohen Maqedonisë së Veriut apo Republika e Maqedonisë së Veriut.

  Po ashtu Dendias ka bërë thirrje që Maqedonia e Veriut të zbatojë plotësisht Marrëveshjen e Prespës e cila solli ndryshimin e emrin nga Ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë në Maqedoni e Veriut.

  Ky është rasti i dytë që një fanellë futbolli përplas dy shtete,  pasi e para ishte harta e Ukrainës me Krimenë në gjoksin e futbollistëve dhe mbishkrimi ‘’Lavdi Heronjve’’, që solli irritimin e Rusisë.

  Lajmi Paraprak

  Maqedonia e Veriut debutoi me humbje në EURO 2020, mposhtet 3-1 nga Austria

  Lajmi i rradhës

  Filipçe: Të hiqet ora policore

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë