Maqedonia e Veriut debutoi me humbje në EURO 2020, mposhtet 3-1 nga Austria

Austria e ka mposhtur me rezultatin 3-1 Maqedoninë e Veriut në Grupin C, në kuadër të Euro 2020.

Pjesa e parë e takimit ishte mjaft produktive, pasi u shënuan dy gola.

Fillimisht në epërsi kaluan austriakët, me anë të Stefan Lainer, i cili pas një asistimi nga Marcel Sabitzer realizoi në minutën e 18.

Ndërsa Përfaqësuesja e Maqedonisë së Veriut, u kthye në lojë pas një gabimi në mbrojtjen austriake, i cili u shfrytëzua nga Goran Pandevi në minutën e 28-të.

Pjesa e parë u mbyll me rezultatin e barabartë 1-1, ndërsa në pjesën e dytë u shënuan edhe dy gola nga Austria.

Austria mori iniciativën, duke rikthyer kështu epërsinë e tyre në minutën e 78-të. Ishte David Alaba që dhuroi një asistim përfekt për Michael Gregoritsch, duke shënuar për 2-1.

Marko Arnautovic e vulosi fitoren e austriake, pasi shënoi në minutën e 9-të për 3-1.

Ndryshe, pas kësaj fitore Austria është lider i Grupit C me tre pikë, ndërsa prej orës 21:00 përballen dy përfaqësueset tjera të këtij grupi, Holanda dhe Ukraina./Nistori/