Përfitimet e të shikuarit një ndeshje futbolli

  A ju kanë thënë ndonjëherë se shikoni shumë futboll? Epo, një studim ka zbuluar se shikimi i lojës së bukur është në të vërtetë mirë për shëndetin tuaj.

  BetVictor bashkëpunoi me departamentin Biomjekësor të Universitetit të Leeds për të analizuar 25 tifozë të Leeds United përgjatë tre ndeshjeve kyçe të sezonit të tyre të kampionatit 2018/19.

  Në total, 25 tifozë futbolli të moshës 20 deri në 62 vjeç u analizuan për të zbuluar efektet shëndetësore të shikimit të futbollit live.

  Pjesëmarrësit u ndanë në tre grupe pjesëmarrësish: Tifozët e Leeds për 0-10 vjeç, 20-30 vjeç dhe 40+ vjet.

  Këto grupe u monitoruan më pas fiziologjikisht dhe psikologjikisht në ndeshjet kundër Brentford (në një mjedis të kontrolluar) dhe në ndeshjet gjysmëfinale të play-off kundër Derby County (në çdo stadium).

  Ata gjurmuan tre faktorë kyç si pjesë e studimit tonë; rrahjet e zemrës, presioni i gjakut dhe disponimi.

  Presioni i gjakut u mor disa ditë para çdo ndeshje për të dhënë një normë bazë, menjëherë para ndeshjes, në pjesën e parë dhe më pas menjëherë pas vëshëllimës së fundit.

  Pjesëmarrësve iu shërbye gjithashtu një anketë për gjendjen shpirtërore dhe u intervistuan pas çdo ndeshje për të qenë pjesë e analizës sonë psikologjike.

  Pra, cilat ishin gjetjet kryesore?

  ‘Stresi pozitiv’ nga rrahjet e ngritura të zemrës ishte i ngjashëm me një stërvitje të moderuar kardiovaskulare – një përfitim pozitiv shëndetësor.

  Shikimi i fitores së ekipit tuaj rezultoi gjithashtu në uljen e presionit të gjakut – një tjetër përfitim pozitiv shëndetësor.

  Psikologjikisht, u gjet një fitore për të përmirësuar disponimin e pjesëmarrësve për një periudhë prej 24 orësh, ndërsa një humbje rezultoi në një periudhë të zgjatur të humorit të ulët.

  Studimi zbuloi se tifozët e futbollit ka të ngjarë të jenë të varur nga ‘lartësitë’ që lidhen me fitoren.

  Krahasuar me mjedisin e kontrolluar, shikimi i futbollit drejtpërdrejt në stadium ose në stadiumin e jashtëm rriti rrahjet e zemrës së pjesëmarrësve me 11 për qind: shikuesit e ditës së ndeshjes vuajnë vërtet për ekipin e tyre.

  Doktori Andrea Utley, lexues në Kontrollin dhe Zhvillimin Motor në Universitetin e Leeds tha: “Ishte e qartë se tifozët ishin të apasionuar pas lojës me rrahjet e zemrës të ngritura gjatë ndeshjes në një nivel të ngjashëm me atë kur shkonin për një shëtitje të shpejtë (përgjithësisht 20 për qind më e lartë se rrahjet e zemrës në pushim)”.

  “Një gol për secilën skuadër shkaktoi një rritje të shkurtër të rrahjeve të zemrës me një mesatare prej 20 rrahje në minutë nga mesatarja e ndeshjes”.

  “Në fund të fundit, mbështetja e ekipit tuaj në një ndeshje futbolli ju jep një stërvitje të moderuar kardiovaskulare dhe në varësi të rezultatit të ndeshjes, një nxitje ose rënie psikologjike”, shtoi më tej ajo.

  Pra, ja ku e kemi, loja e bukur mund t’ju japë një stërvitje të moderuar kardiovaskulare ose një nxitje fizike ose rënie.

  Herën tjetër që dikush të thotë se shikoni shumë futboll, tregojini këtë studim. 

  Lajmi Paraprak

  Pse Gjermania po e minon unitetin e NATO-s përballë Rusisë?

  Lajmi i rradhës

  VMRO-DPMNE akuzon: Pushteti ka qëndrime kontradiktore në lidhje me negociatat me Bullgarinë

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë