Antibiotiku natyral më i fuqishëm në botë, turmerik me mjaltë

  Kombinimi i turmerikut dhe mjaltit konsiderohet nga ekspertët e mjekësisë alternative si antibiotiku më i mirë natyral.

  Kjo përzierje magjike forcon imunitetin, lufton infeksionet bakteriale dhe virozat, trajton inflamacionin dhe lehtëson simptomat e alergjisë.

  Mjalti është shumë i pasur me antioksidantë që shkatërron shumë lloje të rrezikshme bakteresh.

  Studimet konfirmojnë se mjalti është më i fuqishëm se antibiotikët kundër infeksioneve të caktuara.

  Konsumi i mjaltit përmirëson shëndetin e zemrës dhe ndihmon në trajtimin e alergjive.

  Turmeriku nga ana tjetër ka veti të fuqishme kundër mikrobeve, mykut, baktereve dhe virozave.

  Ai përmban mbi 100 përbërës bioaktivë përfshirë këtu edhe kurkumina e cila është shumë e fuqishme kundër inflamacionit.

  Turmerik me mjaltë, antibiotiku natyral më i fuqishëm në botë

  Studimet tregojnë se përzierja e turmerikut me mjaltin stimulon prodhimin dhe funksionalitetin e qelizave imunitare dhe e bën imunitetin më të fortë për parandalimin e sëmundjeve.

  Së bashku, mjalti me turmerikun luftojnë mikrobet, bakteret dhe mukun, përmirësojnë shëndetin e lëkurës, e bëjnë atë më elastike dhe i japin gjallëri.

  Për përgatitjen e kësaj kure ju nevojiten:

  • 100 gramë mjaltë
  • 1 lugë gjelle turmerik pluhur
  • Një majë luge çaji piper të zi
  • 1 lugë çaji lëkura limoni
  • 2 lugë gjelle uthull molle të pafiltruar.

   Përgatitja:

  Përziejini mjaltin, turmerikun dhe piperin e zi në një enë dhe më pas shtoni sipas dëshirës uthullën e mollës dhe lëkurën e limonit.

  Këtë kurë duhet ta mbani në një enë qelqi.

  Sasia e mëspiërme zgjat për 2 javë.

  Çdo ditë mund të konsumoni nga një lugë gjelle për imunitet më të fortë dhe më pak alergji.

  Në rast se jeni prekur nga gripi apo e ftohura, konsumoni gjysmë luge çaji çdo orë në ditën e parë.

  Në ditën e dytë mund të konsumoni gjysmë luge çaji çdo dy orë dhe në ditën e tretë merrni të njëjtën sasi për 3 herë në ditë.

  Për trajtimin e astmës dhe bronshitit, këshillohet konsumi i gjysmë luge çaji mjaltë me turmerik për tre herë në ditë.

  Ekspertët thonë se mjalti i artë duhet shkrirë në gojë përpara gëlltitjes. /AgroWeb/

  Lajmi Paraprak

  MAHMUD EFENDI ASLLANI – NJË ÇEHRE QË TA PËRKUJTONTE KRIJUESIN

  Lajmi i rradhës

  Këto janë mënyrat e sakta të shkrirjes së mishit të pulës para gatimit

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë