Çfarë duhet të hani për të rritur kolagjenin në trupin tuaj

  Kolagjeni është një lloj proteine ​​dhe është një përbërës kryesor i indeve lidhëse, duke përfshirë tendinat, ligamentet, lëkurën dhe muskujt.

  Ka shumë funksione të rëndësishme, përfshirë kohezionin dhe elasticitetin e lëkurës dhe forcimin e kockave.

  Prodhohet si në lëkurë ashtu edhe në pjesë të tjera të trupit.

  Kur jemi të rinj, kemi shumë kolagjen në trupin tonë, prandaj fëmijët kanë flokë me shkëlqim dhe lëkurë të lëmuar.

  Ndërsa plakemi, prodhimi i kolagjenit në trup zvogëlohet dhe lëkura gradualisht humbet qëndrueshmërinë e saj.

  Në përgjithësi, prodhimi i kolagjenit rritet nëse ndiqni një dietë të pasur me antioksidantë, acide yndyrore omega dhe minerale.

  Shihni substancat dhe grupet kryesore të ushqimit që duhet të vendosni në dietën tuaj për të ndihmuar trupin tuaj në prodhimin e kolagjenit:

  ImageSeleni: Mbron lëkurën nga rrezet e diellit dhe nxit prodhimin e glutationit. Glutathione është një antioksidant i fuqishëm që zvogëlon prishjen e kolagjenit dhe elastinës, duke neutralizuar radikalet e lira, të cilat dëmtojnë qelizat e lëkurës.

  ImageZinku: Ul thatësinë dhe pezmatimin e lëkurës, ndërsa nxit rritjen e qelizave të lëkurës dhe ruan kolagjenin dhe elastinën.

  ImageAcidet yndyrore Omega 3: Lufton thatësinë dhe ndihmoni në prodhimin e kolagjenit.

  ImageVitamina C: Ndihmon në formimin e kolagjenit duke shndërruar prolinën në hidroksiprolinë dhe lizinën në hidroksilizinë të cilat luftojnë radikalet e lira, të cilat prodhohen nga ekspozimi i zgjatur në diell.

  ImageVitamina E: Stimulon prodhimin e kolagjenit.

  ImageVitamina A: Riparon lëkurën dhe ka veti antioksiduese.

  ImageSilic: është një metal që rigjeneron dhe rikthen indet lidhëse. Gjendet në tranguj.

  ImageKatekina: Ato janë lëndë ushqyese që veprojnë si antioksidantë dhe parandalojnë prishjen e kolagjenit. Gjendet në çajin jeshil

  ImageLikopeni: Vepron si antioksidantë, pasi rrit prodhimin e kolagjenit dhe mbron lëkurën tonë nga rrezet e diellit. Domatet janë jashtëzakonisht të pasura me likopen.

  Lajmi Paraprak

  Panovski: Mërgimtarët hynë në RMV pa kufizime, të bëjnë test për Covid-19 para se të nisen

  Lajmi i rradhës

  Spasovski në Tabanoc promovon fushatën për siguri në trafik

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë