Dobitë e portokallit nuk njohin kufi

  Portokalli ka fituar rëndësinë e tij përmes aromës së mahnitshme dhe përfitimeve të panumërta shëndetësore – shumë vitaminë C.

  Të presësh diçka më shumë nga super ushqimi me agrume do të ishte e paarsyeshme. Por bujaria dhe dobia e portokallit nuk njeh kufij, sepse edhe lëvoret e tij mund të përdoren për një mori të tërë të truçeve të jetës.

  Më poshtë ua sjellim tri mënyra përdorimi:

  Ndizni zjarrin shpejt me lëvore të thata portokalli

  Do iu pëlqen të rrotulloheni pranë zjarrit në netët e ftohta të dimrit, sikur të mos zgjaste kaq shumë për të marrë flakë? Herën tjetër, provoni këtë: Lërini lëvoret e disa portokajve të thahen për disa orë, hidhni ato në vendin e zjarrit dhe ndizni me kujdes. Vajrat në lëvoret e agrumeve janë të ndezshme dhe ato do të kapen më shpejt se një gazetë.

  Avulloni stresin në një çast me një banjë me lëvore portokalli

  Zhytja në një banjë me avull është mënyra juaj e preferuar për t’u çlodhur në fund të një dite të gjatë? Për ta bërë banjën tuaj edhe më relaksuese, grisni lëvoret nga një ose dy portokall dhe hidheni në ujin e banjës. Aroma e agrumeve shkakton çlirimin e kimikateve qetësuese të trurit, të cilat çojnë në relaksim të menjëhershëm.

  Lëkurat e portokallit freskojnë këpucët me erë

  Pasi keni veshur çizmet tuaja të rënda dimërore gjatë gjithë ditës për të kryer detyra, ato mbajnë erë të keqe. Për të eliminuara erën brenda natës, vendosni disa pjesë të lëvozhgës së portokallit brenda këpucëve dhe lërini të qëndrojnë deri në mëngjes. Lëvorja do të thithë aromën dhe lagështinë si një sfungjer, plus lëshon një aromë të këndshme agrumesh që do t’i lërë çizmet tuaja të mbajnë erë të ëmbël.

  Lajmi Paraprak

  KËSHILLA DHE KURIOZITETE PËR KUZHINËN

  Lajmi i rradhës

  Prokuroria ka hapur edhe një hetim ndaj Rashkovskit, ka marrë nga 500 euro tarifë mujore prej një këshilltari qeveritar

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë