KËSHILLA DHE KURIOZITETE PËR KUZHINËN

  Kuzhina është vendi më i ngrohtë familjar dhe i vetmi vend ku të gjithë anëtarët e familjes takohen më së shpeshti, andaj kemi menduar disa këshilla kur gatuani në kuzhinë.

  1. Në mënyrë që të hiqet era e peshkut nga duart, ato pastrohen duke i fërkuar mirë me limon.

   2. Mund të zhduket era e qepës apo e hurdhrave nga duart duke i fërkuar me uthull të bardhë menjëherë pas mbarimit të përgatitjes së ushqimit.

   3. Per zierjen e vezëve të plasaritura mjafton të mblidhen me një copë letër alumini dhe të hidhen në ujë.

   4. Mos e lini orizin apo thjerrëzat apo çdo lloj ushqimi tjetër që futet në këtë grup në qese plasmasi në kuzhinë, futini në qese basme në mënyrë që të mos zënë krimba apo të myken.

   5. Mishi i pjekur ose i skuqur do të jetë më i butë, nëqoftëse pasi të përgatitet mbahet për 5 minuta mbi një tenxhere me ujë që valon. /Nistori/

  Libri i gatimi

  Lajmi Paraprak

  RMV | Organizimi i dasmave në mjedise të hapura do të varet nga rënia e numrit e të infektuarve me Covid-19

  Lajmi i rradhës

  Dobitë e portokallit nuk njohin kufi

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë