Marrëdhënia shkak-pasojë midis stresit dhe lëkurës

  Një mënyrë jetese stresuese mund të ndikojë në pamjen tonë. Rrathët e errët dhe lëkura e rrudhur mund të duken si probleme sipërfaqësore, por lidhja midis stresit kronik dhe pamjes mund të jetë jashtëzakonisht e dëmshme.

  Gjëndrat mbiveshkore sekretojnë hormonet adrenalinë dhe kortizol, dhe ato janë të rrezikshme sepse mund të dëmtojnë pamjen fizike.

   Lexoni këshilla për mënyrat se si mund të rikuperoni lëkurën tuaj:

  Rrathë të errët

  Në një studim që shikoi shkaqet dhe përhapjen e rrathëve të errët, u provua se mungesa e gjumit cilësor dhe stresi ishin dy faktorë të lidhur.

   Dr Nayumi Saiki nga Toron shpjegoi këtë lidhje me revistën Alive: “Me një ritëm normal cirkadal, nivelet e kortizolit janë më të ultat gjatë gjumit dhe arrijnë kulmin shpejt pas zgjimit. Nën stres, këto nivele bëhen të paekuilibruara dhe ndodh gjumë i parregullt”.

  Zgjidhja: Pini një filxhan çaj kamomili çdo natë për të zvogëluar lodhjen dhe për të përmirësuar cilësinë e gjumit. 

  Kamomili ka veti qetësuese që ndihmojnë në qetësimin e nervave. 

  Qeset e ftohta të çajit të kamomilit mund të aplikohen edhe në sy të lodhur për të zvogëluar fryrjen.

  Lëkura e dëmtuar

  Stresi ndikon në lëkurën tuaj duke përkeqësuar çrregullimet e lëkurës, të tilla si ekzema dhe psoriaza, dhe gjithashtu mund të shkaktojë prishjen e kolagjenit. 

  Shoqërohet gjithashtu me rrudha dhe shërimin e ngadaltë të plagëve.

  Zgjidhja: Trupi përdor vitaminën C për të krijuar kolagjen dhe për të ndihmuar në shërimin e plagëve. 

  Konsumoni këto ushqime sepse janë të pasura me këtë vitaminë: kivi, portokall, speca të kuq dhe limon.

  “Limoni përmban vitaminë C dhe forca është në lëvore”, tha nutricionistja Carley Simandl. 

  Ajo rekomandon përzierjen e limonit organik në smoothien tjetër që bëni për të bërë një tonik të lëkurës. 

  Përdorni vajra antioksidantë për kujdesin e lëkurës, të tilla si trëndafili. Ju gjithashtu mund të holloni një pikë vaj esencial të pavdekshëm. 

  Mbani në mend se vajrat duhet të hollohen gjithmonë.

  Flokët e hollë

  Kortizoli dihet se ndikon në gjëndrat e flokëve dhe humbja e tepërt e flokëve mund të shoqërohet me çrregullime të tiroides.

  Zgjidhja: Gjëndra tiroide ushqehet nga zinku dhe jodi, i cili është thelbësor për rritjen e shëndetshme të flokëve dhe zvogëlimin e stresit.

   Frutat e detit dhe farat e kungullit përmbajnë shumë zink. 

  Algat janë të larta në jod dhe ju duhet t’i konsumoni sa herë që keni mundësi.

  Lajmi Paraprak

  Mbështetje e fuqishme nga Austria, Sllovenia dhe Çekia për mbajtje të Konferencës së parë ndërkombëtare në qershor

  Lajmi i rradhës

  Në Shkup për herë të dytë me radhë organizohet “The Distinguished Gentleman’s Ride“

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë