Përdorimet e veçanta të Aloe Verës gjatë gjithë vitit

  Aloe vera ndihmon kundër akneve duke eliminuar inflamacionin, skuqjen dhe bakteret.

  Xheli i mrekullueshëm që mbush gjethet e bimës së aloe vera është plot me vitamina të cilat mund të trajtojnë një sërë problemesh të organizmit.

  Ushqim për lëkurën

  Xheli i gjetheve të aloe veras ofron një alternativë natyrale për ushqyerjen e lëkurës me vitamina.

  Megjithatë, nëse e përdorni shpesh ajo mund ta irritojë lëkurën dhe ta përthajë atë.

  AgroWeb.org këshillon që një herë në ditë është mjaftueshëm.

  Zbutje e flokëve

  Xhelin e aloe verës mund ta përdorni edhe për të zbutur flokët.

  Pas larjes, lyejeni flokun me xhelin e brendshëm të gjetheve dhe mbajeni për pesë minuta.

  Shpëlajeni me ujë të ngrohtë dhe do të zbuloni që floku juaj është i butë dhe i shkrifët.

  Aloe vera u jep flokëve shumë ushqyes të dobishëm për rritjen e tyre.

  Aknet

  Aloe vera ndihmon kundër akneve duke eliminuar inflamacionin, skuqjen dhe bakteret.

  Xhelin mund ta përdorni si maskë, megjithatë nëse keni fytyrë të ndjeshme duhet të bëni një test paraprak duke vendosur pak xhel në zonën e parakrahut.

  Nëse lëkura irritohet, mbase jeni alergjikë ndaj xhelit.

  Zbokthi

  Përdorimi i rregullt i xhelit të aloe veras në flokë është shumë efikas në eliminimin e zbokthit.

  Dermatologët rekomandojnë përdorimin e xhelit në mënyrë të rregullt duke e aplikuar atë direkt në zonën e skalpit.

  Kundër të djegurave

  Xheli i aloe verës është shumë efikas kundër të djegurës së gradës së parë dhe asaj të dytë.

  Efikasiteti i xhelit është shumë herë më i lartë se kremërat industrialë.

  Heqja e makiazhit

  Kombinimi i lëngut të aloe verës me vajin ekstra të virgjër të ullirit është një alternativë natyrale e heqjes së makiazhit.

  Ky kombinim është i butë për lëkurën, nuk e irriton atë dhe e rigjallëron.

  Të djegurat nga dielli

  Xheli i aloe veras është shumë freskues për lëkurën.

  Ai qetëson dhe zbut lëkurën e djegur nga dielli por edhe e ushqen në thellësi.

  Pickimet e insekteve

  Pickimet e mushkonjave janë të sikletshme.

  Nëse e lyeni zonën me xhelin e bimës jo vetëm që nuk do të keni kruarje por as enjtje.

  Lajmi Paraprak

  Parti Perëndimore, apo Klub Oriental?

  Lajmi i rradhës

  Koce Trajanov kandidat i mundshëm për Bashkinë e Shkupit

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë