Bukë e pasur integrale

  Përbërësit:

  ▪ gjysmë gote miell thekre,
  ▪ gjysmë gote miell integral gruri,
  ▪ 1 gotë miell tërshëre,
  ▪ gjysmë gote miell hikrre,
  ▪ 2 – 3 lugë të vogla liri të bluar,
  ▪ 2 lugë të vogla fara luledielli,
  ▪ 2 lugë të vogla kokrra gruri,
  ▪ 1 lugë të vogël mjaltë,
  ▪ 1 kub tharmi të freskët,
  ▪ 2 lugë të vogla të vajit të kulluar të ullirit,
  ▪ kripë deti sipas nevojës,
  ▪ ujë të ngrohtë sipas nevojës.

  Përgatitja:

  Në gjysmë gote të ujit të vakët shtoni tharmin dhe mjaltin, përzieni dhe lini të bymehet.

  Në një enë më të madhe përzieni përbërësit e thatë.

  Miellit të përgatitur në këtë mënyrë shtoni tharmin, pastaj përzieni me lugë kuzhine me shtim gradual të ujit të ngrohtë derisa të përftohet masa kompakte.

  Lëreni në vend të ngrohtë që të bymehet.

  Kur të bymehet shtoni vajin e ullirit, përzieni dhe lëreni që sërish të bymehet. Pastaj përzieni shkurt dhe qiteni në kallëpin e lyer dhe të bërë me miell.

  Lëreni në furrë të ftohtë dhe piqeni në 180 gradë rreth një ore.

  Lajmi Paraprak

  Pendarovski mbështet rigjykimin për ngjarjet e “27 prillit”: Personat e dënuar nuk janë terroristë

  Lajmi i rradhës

  Sallatë me sardele

  Lajme tjera

  Krepa me spinaq

  Përbërësit: – 150 g miell qiqrash (si zëvendësin mund të përdorni cilindo miell bishtajash);– 60 g nisheste;– 60…
  Më tepër

  Bashkohu

  Informohu në kohë