Filmi “I treturi” me regji të Arben Thaçit do të konkurrojë në “Balkan Panorama”

  Dy filma artistik nga Republika e Maqedonisë së Veriut, “I Treturi” nga Arben Thaçi dhe “Homo” nga Igor Ivanov do të konkurrojnë në edicionin e 8-të të Festivalit të Filmit “Balkan Panorama” që do të mbahet në Izmir të Turqisë prej 21-27 Maj 2022 organizuar nga komuna Buca dhe mbështetur nga Ministria e Kulturës dhe Turizimit të Turqisë dhe komuna e Izmirit, njofton Nistori.

  Festivali pranoi aplikime nga 16 vende të Ballkanit, gjithsej 614 aplikime, 115 filma artistikë të huaj, 349 filma të huaj të shkurtër, 21 filma artistikë vendas dhe 129 filma të shkurtër vendas.

  Si rezultat i vlerësimit të bërë nga juria paraprake prej gjashtë anëtarësh, filmat nga Maqedonia e veriut janë përcaktuar filmat të konkurrojnë për çmimin “Yellow Umbrella” në garën e filmit artistik të huaj dhe garën “Dario Moreno” në kuadër të Festivalit. /Nistori/

  Lajmi Paraprak

  Arifi: Në bazë të regjistrimit të fundit, rezulton që Maqedonia është duke e humbur popullatën e vet

  Lajmi i rradhës

  Rreziqet që sjell rrjeta e vjetër e dushit

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë