‘Natën, shpesh më zë ankthi’

  ”Vdekja më vjen prej syve të tillë”

  Fragment

  Natën, shpesh më zë ankthi, më kaplojnë djersë të ftohta, më del gjumi kohë e pa kohë, shoh ëndrra të këqija: bolla që dalin prej syve të tu dhe m’i vërsulen kërthizës, tigra, që duke kërcëllitur dhëmbët, më sulmojnë kokën; sorra dhe korba që janë kurdisur në kornizën e fotografisë sime dhe krrokasin, krrokasin, krrokasin, ndjellin zi dhe më shtien tmerrin. Sa shpesh më del përpara syri i Danjollit të Sherkës, i zmadhuar sa një disk, is hpuar në mjedis dhe do të m’i lexojë mendimet. Çohem atëherë, e shikoj derën a është e mbyllur mirë dhe e rrotulloj çelsin edhe një herë; që të mos hyjë Danjolli me syrin e tij.

  Rexhep Qosja

  Lajmi Paraprak

  Bill Gates sugjeron pesë libra që duhet të lexoni këtë verë

  Lajmi i rradhës

  Filipçe: Të gjithë qytetarët të cilët janë paraqitur për vaksinim do të marrin termin për imunizim

  Lajme tjera

  Të ecësh vetë

  Rrahman Dedaj Nisesh nga vetja pa u hamendurE qet një hap dhe hapin tjetërDhe mund të jesh fatlumNëse…
  Më tepër

  Intelektualët apolitikë

  Otto René Castillo. Sjellë në shqip nga Maksim Rakipaj  Një ditë,intelektualëtapolitikëtë vendit timdo të merren në pyetje,nga njerëzit më…
  Më tepër

  Bashkohu

  Informohu në kohë