Shtëpia ideale

  Dino Buzzati

  Po të isha shumë i pasur, do të ndërtoja një shtëpi kështu: një paradhomë shumë të vogël, një korridor të ngushtë, një dhomë ndenjeje të mjerueshme, një dhomë gjumi të shkretë, mobile të varfra e të zhveshura, ca tablo, qilima hiç, perde fare, llamba të zbehta e të bezdisshme, atmosferë e përgjithshme parehatie.

  Përsa i përket banjës, ama, banjën do ta bëja të paktën dyzet metra katrorë, dhe aty mermerë, majolika, çezma të shndritshme e shumë të fuqishme në vermeil, llambadarë ngashënjyes, pasqyra pa mbarim e të lëmuara, tapetë të butë prej sfungjeri me ngjyra delikate, sërë e sërë parfumesh të rralla e tepër të shtrenjta, letra higjienike të buta si një psherëtimë, shishka e spërkatës të çdo lloji, gramafonë stereofonikë me disqe madhështore, me një fjalë, luks i shfrenuar, hapësirë e tepërt, ëndje për t’u vërtitur lart e poshtë lakuriq, mbase, dhe me vrap.

  Përse arkitektët e ditur nuk ndërtojnë shtëpi të tilla?

  Është e lehtë të durohet mjerimi, kur mund të dhjesësh si zotëri.

  Lajmi Paraprak

  Biden tallet me veten: Unë quhem Joe Biden, unë jam zëvendëspresident i Barack Obamës

  Lajmi i rradhës

  “Është arritur marrëveshje për import të grurit nga Bullgaria”

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë