194 mijë vaksina “Sputnik”, MSH dhe ambasada ruse nuk japin përgjigje se kur do të arrijnë në RMV

  Nuk dihet kur do të arrijnë 194 mijë dozat e mbetura të vaksinës ruse “Sputnik” të cilat qeveria i porositi në shkurt të vitit 2021 të fillojë në shkurt, në negociata të drejtpërdrejta me prodhuesin rus. qoftë se kërkon biseda me prodhuesin tjetër të Rusisë. Maqedonia, sipas një marrëveshjeje, duhet të marrë 200 mijë vaksina ruse, por deri më tani mund janë dorëzuar gjashtë mijë doza, edhe atë në muajin mars. Sipas burimeve të SDK, për momentin ka asnjë njoftim nga ana e Rusisë kur do të arrijë porosia e re e vaksinës, përcjell Nistori.

  Nga ambasada ruse në Shkup, thonë se vaksinat do të arrijnë brenda afatit të paraparë, por nuk shprehen konkret se kur është ajo kohë.

  “Pala ruse u përmbahet në mënyrë të rreptë detyrimeve të saj dhe planifikon të sigurojë shpërndarjen e vaksinave brenda afatit kohor të përcaktuar në marrëveshje. Sa i përket periudhës së dorëzimit, një gjë e tillë nuk është parashikuar në kontratë dhe është formuar në varësi të aftësive të prodhimit të palës ruse”, thonë nga ambasada ruse.

  Nga Ministria e shëndetësisë pohojnë se porosia varet nga dinamika e prodhimit. /Nistori/

  Lajmi Paraprak

  Albin Kurti: Mbarësia e kësaj dite le të shumëfishojë lumturinë duke e ndarë me të tjerët

  Lajmi i rradhës

  Nesër do të hapen kufijtë e Greqisë me Maqedoninë e Veriut?

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë