Bullgaria do të jep donacion 50.000 doza vaksine për Maqedoninë e Veriut

  “Këto ditë, siç u njoftua nga Presidenti i Bullgarisë, ata do të bëjnë një gjest miqësor dhe ne presim që javën e ardhshme të mbajmë takimin e parë në pikën kufitare”, tha dje Kryeministri Zoran Zaev, duke aluduar në donacionin prej 50,000 doza vaksine nga Bullgaria. Në ditët në vijim, specifikohen detajet me Kryqin e Kuq të Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut

  Lajmi u konfirmua nga Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe.

  BGNES kujton se disa ditë më parë Presidenti Radev deklaroi se vendi i tyre do të sigurojë një donacion të konsiderueshëm të vaksinave për Maqedoninë fqinje.

  Zaev beson se donacioni bullgar i 50.000 vaksinave jep një mundësi të mirë për të vazhduar bisedimet. Kryeministri pret që ata më pas të bien dakord për takimet e ardhshme në nivelin Kryeministror dhe Ministror për të gjetur një zgjidhje më të shpejtë të mosmarrëveshjes midis dy vendeve.

  “Lidhjet ekzistojnë. Edhe një herë, kërkesa jonë dhe i gjithë fokusi është tek Bullgaria me të gjitha institucionet e tyre, Presidentin, por edhe Kryeministrin dhe Ministrin e Punëve të Jashtme, si dhe Parlamentin. Shpresojmë që në qershor ata të na mbështesin për të ndërmarrë hapin tjetër në procesin e integrimit”, tha Zaev.

  Lajmi Paraprak

  Butrinti, destinacioni i preferuar i turistëve të huaj

  Lajmi i rradhës

  Trajnerët gjermanë po pushtojnë botën e futbollit viteve të fundit – tre trofe radhazi me tri skuadra të ndryshme

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë