Hapen pikat kufitare Niki me Maqedoninë e Veriut dhe Kristalopigi me Shqipërinë

  Hapjen e pikave kufitare Niki (Mexhitlija) me Maqedoninë e Veriut dhe Kristalopigi me Shqipëri, më 1 korrik, e ka njoftuar përmes Facebook, kryetari i Komunës së Prespës greke, Panajotis Pashalidis.

  “Lajm i rëndësishëm: Informacion i besueshëm se nga 1 korriku, kalimet kufitare Kristalopigi dhe Niki do të fillojnë të punojnë përsëri dhe rregullisht”, shkroi Pashalidis.

  Në të dy anët e kufirit, si në Maqedoninë e Veriut ashtu edhe në Greqi, popullata lokale, si dhe biznesmenët në të kaluarën, kërkuan hapjen e vendkalimit kufitar Niki (Mexhitlija).

  Nga pikat kufitare midis Maqedonisë së Veriut dhe Greqisë, nga pala Greke, vetëm kalimi Evzoni (Bogorodica) është i hapur.

  Vendimi i fundit ministror mbi kalimet kufitare dhe parakushtet për hyrjen në Greqi, i shpallur të premten, është në fuqi deri më 26 qershor 2021.

  Lajmi Paraprak

  Franca në pragun e një krize të rëndë kombëtare

  Lajmi i rradhës

  Kufijtë mbeten të mbyllur edhe për të paktën një muaj, SHBA-të nuk hapin pikëkalimet me Kanadanë dhe Meksikën

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë